Hyundai Mobis Yeni Konseptini Tanıttı: M.Vision X ve POP

Güney Kore merkezli Hyundai, gelişen teknolojileri en iyi kullanan şirketlerin arasında yer alıyor. Yeni tanıtılan araçlarında teknolojiyi oldukça iyi kullanan şirket, şimdi de yeni mobilite araçları hakkında bilgi verdi. 31 Mart’ta Güney Kore’de bulunan Ar-Ge merkezinde bir etkinlik düzenleyen Hyundai Mobis, M.Vision X ve M.Vision POP isimli yeni mobilite konseptini tanıttı. Bunun dışında etkinlikte Hyundai’nin gelecekte kullanacağı teknolojiler de tanıtıldı.

M.Vision X ve M.Vision POP Yakında Piyasaya Sunulacak

Hyundai, gelişen teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak insanların hayatlarını daha konforlu bir hâle getirmeye çalışıyor. Şirket bu amaçla yeni araçlarında oldukça güncel teknolojilere yer veriyor. 31 Mart’ta yapılan tanıtımda ise araçların konfor noktasında zirveye ulaşacaklarının sinyalini verdi diyebiliriz. Hyundai Mobis, yaptığı tanıtımda 2 yeni mobilite konseptini tanıttı.

Hyundai Mobis ekibinden Cheon Jae-Seung yaptığı açıklamada, insanların Covid-19 sonrası dönemlerde daha konforlu bir yaşam sürmelerini hedeflediklerini belirtti. Seung ayrıca, Hyundai Mobis olarak insanların düşüncelerini paylaşmalarına ve hayat kalitelerini artırmaya yönelik teknolojik çalışmalar içinde olduklarını da açıkladı.

Etkinlikte tanıtılan araçlardan birisi olan M.Vision X, teknolojisiyle oldukça ilgi görecek gibi duruyor. Araçta 4 adet hareketli koltuk yer alıyor. En ilgi çekici kısmı ise aracın camları kullanılan teknoloji sayesinde bir ekrana dönüşüyor olması. Ayrıca, bu ekranları istenilen şekilde kişileştirmek de mümkün olacak. Eğer camları ekran olarak kullanmak istemiyorsanız şeffaf bir pencere olarak da kullanabileceksiniz.

Aracın bir diğer dikkat çeken noktası ise içinde bulunan ekranlar oluyor. Bu ekranlar sayesinde yolculara otonom sürüş modu, bilgi-eğlence sistemi gibi özellikleri kontrol etme imkanı doğuyor.

Bir diğer ilgi görecek özelliği ise aracın kendi kendini sterilize edecek olması. Yolcular araçtan indikten sonra araç, UV aydınlatmalarını kullanarak sterilize olacak.

Hyundai-Mobis-Mobilite-Konseptini-Tanitti-2
Görsel: Hyundai Mobis

Tanıtılan diğer araç M.Vision POP ise Vision X’e göre biraz daha küçük olarak tasarlanmış. Hyundai Mobis, bu aracı “Phobility” sisteminden faydalanarak tasarlamış. Yani aracı tasarlarken telefon ve mobiliteyi birleştirmek istemişler.

Araçta kullanılan teknoloji sayesinde sürücüler, aracı akıllı telefonları ile kontrol edebilecekler. Ayrıca araç, e-Corner modülüne sahip. Bu teknoloji sayesinde aracın tekerleri 180º’ye kadar dönebilecek bir tasarıma sahip. Böylelikle aracı paralel park etmek oldukça kolay olacak. Hyundai’nin kullandığı e-Corner modülü, aracın her bir tekerine sürüş, fren, direksiyon ve süspansiyon sistemini de entegre ediyor.

Dünyamızın geleceği için oldukça önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz kentsel hareketlilik kapsamında tanıtılan iki konsept araç hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.