Huawei’nin Yeni Kamera Patenti Neler Sağlıyor?

Huawei’nin cep telefonları için aldığı yeni kamera patenti telefon dünyasını nasıl etkileyecek? Şu an yüksek fiyatıyla piyasada yerini almış olan Huawei P40 modelinin arkasında 4 adet birbirinden farklı sensör yer almakta. Peki bu sensörler neden bu kadar fazla? Sizin de bildiğiniz gibi cep telefonlarının lensleri değiştirilemediği için lens efekleri, ultra geniş açılı fotoğraflar veya yakınlaştırmayı sağlamak adına kamera modüllerinin telefonun arkasında olması gerekiyor. Özellikle 5 kat, 10 kat gibi yakınlaştırma yapabilmeniz için birçok lens farklı uzaklıklarda yer almalı ve telefonun arka kısmında çıkıntı oluşturacak şekilde konumlandırılmalı. Bu yüzden üreticiler telefon kasasına bu lensleri gizleyebilmek için sensörleri yatay pozisyonda yerleştirip tek bir kamera modülü için 3-4 kameralık yeri harcamak zorunda kalıyorlar.

Huawei yeni kamera patenti ile bu duruma bir son vermek adına kullanıcılara değiştirilebilir lensli yeni bir kamera sunuyor . Fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar yanlarında taşıdıkları lensi telefona takıp farklı lens efektleri ile fotoğraflar çekebilecekler. Farklı lens efekti değil de yakınlaştırma yapmak istiyorlarsa yakın çekime uygun lens veya portre çekmek istiyorlarsa 35 milimetrelik lens takabilecekler. Bunun sonucunda da kullanıcıların aklına her fotoğraf çekimi için “yanımda lens mi taşıyacağım” sorusu gelecektir. Huawei bunu da düşünüp kamera modülünün yanına ayrıca 2 adet standart cep telefonu modülü yerleştirmiş. Böylece kullanıcılar telefonu ceplerinden çıkardıkları an fotoğraf çekimi yapmak isterlerse telefon onlara bu imkanı da sağlayacak. İki farklı sensör yüksek ihtimalle ultra geniş açılı kamera ve standart geniş açılı kamera için kullanılacaktır. Portre fotoğrafı çekmek veya yakınlaştırma yapmak isterseniz büyük sensörlü, lensi değiştirilebilen sensörden faydalanabileceksiniz. Huawei’nin telefonlar için aldığı yeni patent çıkmadan önce diğer markalar buna benzer teknolojiler denedi mi? Huawei’yi diğer markalardan farklı kılan ne?

1- Samsung W880 Amoled 12M

2009 yılında Samsung’un çıkardığı bu telefonla cep telefonu dünyası ile kameralar birleşmişti. Bu cep telefonu günümüzdeki gibi akıllı özelliklerle donatılmamıştı ama çıktığı dönem için fark yaratan 12 megapiksellik bir kamera sensörüne sahipti. Tasarım olarak ise özellikle 2009 yılı düşünüldüğünde çok farklı bir yaklaşıma sahipti. Daha sonra aynı marka tarafından çıkacak olan Galaxy Camera ve Galaxy Camera Phone modellerinin de atası diyebileceğimiz bir modeldi.

huawei kamera patenti ve samsung

2- Nokia Pureview 808

2012 yılına gelecek olursak Nokia bu modeli ile yakınlaştırma açısından telefonlara farklı bir bakış açısı getirdi. Özellikle üzerinde dönemi için kocaman büyüklükte 41 megapiksellik bir sensör yer alıyordu. Bu 41 megapiksellik sensör o dönemin kameraları ile karşılaştırıldığında 4 kat kadar bir büyüklüğe sahipti. Kullanıcılar özellikle 8 megapiksel bir fotoğraf çekmek istediklerinde 2 kata kadar netliğin bozulmadığı fotoğraflar çekebiliyorlardı.

Nokia gibi Huawei cep telefonu patenti
credit: t3.com

3- Samsung Galaxy S4 Zoom

Samsung yakınlaştırma konusunda günümüzdeki cep telefonlara eş düzeyde olabilecek bu modeli 2013 yılında piyasaya sürdü. Bu model 10 kata kadar optik yakınlaştırma yapabilen, diğer bir deyişle bir cep telefonu-kameraydı. Bu ismi almasının sebebi sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ilk bakışta bir cep telefonundan çok bir kamerayı andırmasıydı. Fakat bu tip deneme modelleri piyasada pek rağbet göremedi. Çünkü kamera olarak aldığınızda sensör ve kamera kabiliyletleri bakımından tatmin edici değilken, telefon alarak aldığınızda ise gereksiz büyük ve kaba bir görünüşü vardı.

Huawei kamera pantetine benzer samsung

4- Panasonic Lumix Smart Camera CM1

Döneminde aynı zamanda cep telefonu üreticisi olan Panasonic firmasının cep telefonu ve kamera ile birleştirdiği bu modeli 2014 yılında sahnede gördük. Panasonic Lumix serisi ile zaten halihazırda kompakt kamera üreticilerinden biri olduğu için modelin testlerde neler yapabileceğinin de gösterilmesiyle kullanıcılarda heyecan oluşturmuştu. Japonya dışına çıkamayan ve  kısıtlı üretilen bir model olması onun en büyük dezavantajıydı ve bu yüzden tarihteki yerini aldı.

Huawei'nin kamera patenti panasonic lumix'e de benziyor.

5- Huawei’yi Bu Modellerden Ne Farklı Kılıyor?

Huawei’yi sıraladığımız önceki modellerden farklı kılan şey standart kameralara sahip olması. Yani değiştirilebilir lensli bir model satın aldığınız zaman zaten üzerinde hepimizin bildiği telefon kameraları yer alacak ve fotoğraf çekmek istediğinizde çekebileceksiniz. Fakat sadece fotoğraf çekmek dışında işin içine farklılık katmak isterseniz telefonunuzun büyük sensörüyle ve takacağınız lenslerle kaliteli portre fotoğrafları çekebilecek ve uzaktaki noktaları yakınlaştırabileceksiniz. Fakat Huawei değiştirilebilir lensli bir telefonu piyasaya sürecekse kutusunda en azından iki farklı lensi ile telefonu kullanıcıya sunması pazarlama açısından marka adına faydalı olacaktır.

Huawei ve yeni kamera patenti görseli

Bu yazımızda sizler için Huawei’nin yeni kamera patenti ile önceki tarihlerde çıkan benzer telefonlar açısından olan benzerlikleri inceledik. Cep telefonlarına da lenslerin takılabilmesiyle artık telefonların kutu açılımını yaparken çoğu kişi artık içinde kulaklık ve şarj aletine ek olarak lens var mı diye soracaktır. Ayrıca lenslerle güçlendirilen kameralar güncellemelerle de desteklenirse fotoğraf makinelerini aratmayabilme ihtimalleri de var. Güzel bir manzara ile karşılaştığınız zaman yanınızda kameranızın olmadığına üzülmek yerine artık belki de telefonunuza lens takarak sizi tatmin edebilecek kalitede fotoğraflar çekebileceksiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.