Canon EOS R5 Fotoğraf Makinesini Duyurdu

Canon şu ana kadar yapılmış en üst düzey aynasız fotoğraf makinesi olan EOS R5 için duyuru yaptı. Canon’un 2018’in EOS R ve geçen yıl EOS RP modelleriyle aynasız ve tam çerçeveli makinelerden sonra EOS R5 modelinin bu senenin en iyisi olacağı tahmin ediliyor. Fiyat bakımından lensi olmadan 3.899 dolardan satışa sunulan EOS R5, Canon’un en pahalı fotoğraf makinesi olan 1D X Mark III DSLR makinesini geride bırakarak fiyat olarak zirveye oturdu.

Aynasız ve aynalı yani DSLR makine farkından bahsedecek olursak adından anlaşılacağı gibi aynanın olup olmamasıdır. DSLR fotoğraf makinelerinin en önemli bileşeni olan yansıtma aynasını içermeyen fotoğraf makinelerine aynasız fotoğraf makinesi denir. DSLR makinelerde ayna, ışığı optik vizöre yansıtır. Aynasız fotoğraf makinelerinde optik vizör bulunmamaktadır. Bunun yerine görüntü sensörü her zaman ışık alır ve böylece elektronik vizör (EVF) ya da LCD ekran üzerine görüntü düşer. Yani ayna kullanılmadan dijital bir görüntü oluşturulmaktadır.

Eos r5 görünümü

R5 modeli yerel ISO aralığı 100-51,200’dır ve 45 megapikseldir. Cihazın en önemli özelliklerinden biri de 29.97 fps (frame per second, saniyedeki görüntü sayısı) olarak 8K RAW video çekebilmekte. Bunun yanı sıra 59.94 fps’de 4K DCI video çekebilme özelliğine sahiptir. Canon’un önceki R modellerinden çok daha iyi bir performans sergileyen R5 modeli oda sıcaklığında yaklaşık 20 dakika boyunca kesintisiz 8K çekim yapabilme yeteneğine sahip. Canon R5, OIS destekli lensleri sayesinde görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Canon EOS R5 fotoğraf makinesi AF alan modu sayesinde neredeyse yüzde yüze yakın bir otomatik odaklama sistemine sahip. Fotoğraf makinesi ayrıca akıllı izleme teknolojisini de kullanıyor. Yani köpek, kedi ve kuşların yanı sıra insanların gözlerini de takip yeteneğine sahip. Aynasız bir fotoğraf makinesi olan R5 oldukça iyi bir dokunmatik ekrana sahip. 3.2 inç olan bir dokunmatik ekranı bulunuyor.

Canon EOS R5 Fiyatını Pahalı Bulanlar İçin R6 Modelini Piyasaya Sürüyor

R5 cihazı oldukça iyi özelliklere sahip olmasının yanı sıra yüksek de bir fiyata sahip. Kullanıcılar bu kadar profesyonel bir cihaz istemiyorsa Canon, R6 adlı benzer bir kamerayı daha düşük bir fiyatta piyasaya sürüyor. R5 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan R6 modeli 1 D X Mark III’ün 20.1 megapiksel sensörünü kullanmakta. Video kalite özellikleri de R5 den farklı olan R6 8K video çekimi yapamıyor. R5 gibi 4K 60 fps veya 1080p 120 fps video çekebilmekte.

Canon EOS r5 ve lensleri

Bu iki cihazın fiyatından detaylıca bahsetmek gerekirse Canon EOS R5 modeli temmuz ayı sonunda satışa sunulacak ve fiyatı 4.999 dolar (yaklaşık 35.000TL artı vergiler) olacak. Yukarıda bahsettiğimiz 3.899 dolardan farklı bu fiyata ek olarak 24-105mm f/4 lens de dahil. Ağustos ayının sonunda satışa sunulacak EOS R6 model fotoğraf makinesinin fiyatı ise yine aynı özelliklere sahip lens ile birlikte 3.599 dolar( yaklaşık 25.000 TL artı vergiler) olarak satışa sunulacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı