Huawei Nova 10 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı

Huawei’in merakla beklenen yeni telefon serisi resmi olarak tanıtıldı. Şirket, Huawei Nova 10 serisi kapsamında iki farklı telefon tanıttı. Ayrıca şirket etkinlikte yeni Huawei Tag ürününü de duyurdu.

Geçtiğimiz dönemde hakkında ortaya pek çok iddia atılan seri resmi olarak kullanıcılara sunuldu. Huawei tarafından gerçekleştirilen bir etkinlikle tanıtılan cihazların önümüzdeki hafta satışa çıkacağı tahminler arasında. Ancak ürünlerin Türkiye’ye ne zaman geleceği belirsizliğini koruyor.

Huawei Nova 10 Özellikleri

Yeni Nova 10, 6.67 inç boyutunda bir OLED ekrana sahip. Ayrıca 1 milyarın renk bulunduran ekranın 120 Hz yenileme hızı ve HDR10 desteği de mevcut. Buna ek olarak 1080 x 2400 piksel çözünürlük de cihazda yer alıyor. Bir başka deyişle ürün FHD+ çözünürlükte görüntü sunuyor.

Telefonun donanım özelliklerine baktığımızda ise bizleri Snapdragon 778G karşılıyor. Bu noktada üründe 5G desteği yer almadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca cihaz 8 GB RAM ve 128 GB ile 256 GB depolama alanı alternatiflerine de sahip. Harici hafıza kartı desteği ise üründe yer almıyor.

Cihazın kameralarına bakıldığında ise 50 MP ana kamera bizleri karşılıyor. Bu kameraya ek olarak 8 MP ultra geniş açılı kamera ve 2 MP derinlik algısı kamerası cihazda mevcut. Ayrıca 4K çekim için de uygun olduğunu belirtmekte fayda var. Ön tarafta ise 60 MP çözünürlüğe sahip 4K 30 FPS kayıt yapabilen bir kamera yer alıyor.

Nova 10, 4000 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Aynı zamanda 66 W hızlı şarj desteği de üründe yer alıyor. Üstelik tersten şarj ile farklı cihazları şarj etmek de mümkün. Wi-Fi 6 ve HarmonyOS 2.0 desteği de üründe mevcut. Ancak Google Play Servislerinin bu cihazda da kullanılmadığını belirtelim. Telefonun fiyatı ise yaklaşık 390 euro olarak ifade ediliyor.

huawei-nova-10-serisi

Huawei Nova 10 Pro Özellikleri

Seri kapsamında satışa çıkan diğer cihaz ise Huawei Nova 10 Pro oluyor. 6.78 inç boyutundaki cihaz aynı Nova 10 gibi OLED bir panel ile karşımıza çıkıyor. 120 Hz ekran yenileme hızı ve 1200 x 2652 piksel çözünürlük ile akıcı bir görüntü sağladığını belirtmekte fayda var.

Telefonun donanım özellikler ise Nova 10 ile birebir aynı gibi gözüküyor. Nova 10 Pro modelinde Snapdragon 778G işlemci yer alıyor. 8 GB RAM ve 128 GB ile 256 GB depolama alanı da ürünün temel donanım parçalarını oluşturuyor.

Telefonun kamerasında da benzer bir durumu görmek mümkün. 50 MP ana kameraya ek olarak 8 MP ultra geniş açılı kamera ve 2 MP derinlik kamerası cihazda yer alıyor. Ancak Pro modelde biraz daha büyük bir sensörün yer aldığı ifade ediliyor. Ön kamerada ise 60 MP çözünürlük görmek mümkün. Ayrıca Pro modelin ön kamerasında 5 kata kadar optik yakınlaştırma desteği de mevcut.

Ürünün batarya özellikleri arasında ise 4500 mAh kapasiteli bir pil yer alıyor. Ayrıca 100 W hızlı şarj desteği Nova 10 Pro modelinde kullanıcılara sunuluyor. Bu sayede pilin yalnızca 20 dakikada tamamen dolduğu ifade ediliyor. HarmonyOS 2.0 işletim sistemi ile sunulan cihazın fiyatı ise yaklaşık 530 euro olarak belirtiliyor.

huawei-tag

Huawei Tag

Huawei Nova 10 serisi haricinde tanıtılan bir başka cihaz ise yeni Huawei Tag oluyor. Daha önce Apple ve Samsung’un ürettiği bu cihaz sayesinde kaybolan eşyaları bulmak kolay hale geliyor. 6 gram ağırlığındaki ürün sayesinde telefondan kaybolan eşyanın konumunu bulmak mümkün.

Buna ek olarak oldukça uzak mesafelerde bile ürünün çalıştığı ve konum bilgilerini şifreli bir şekilde raporladığı belirtiliyor. Böylece kullanıcı gizliliği de ikinci plana atılmamış oluyor. Ayrıca üründe IP67 sertifikası yani su ve toza karşı dayanıklılık bulunuyor. Üstelik bataryası bir yıldan uzun süre dayandığı da belirtiliyor.

Ürünün Çin pazarı için 30 Temmuz’da satışa çıkacağı belirtiliyor. Fiyatının ise 14 dolar ile 44 dolar arasında değiştiği belirtiliyor. Türkiye’ye gelişi ile ilgili ise henüz bir bilgi mevcut değil.

Kaynak: https://www.huaweicentral.com/huawei-nova-10-series-launched-with-60mp-selfie-camera-5x-front-zoom-and-more/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.