Huawei, HarmonyOS İçin Resmi Tarihi Verdi!

Huawei, Android’e rakip olacağı tahmin edilen işletim sistemi HarmonyOS için resmi bir tanıtım tarihi verdi. Kullanıcıların çok uzun zamandır beklediği işletim sistemi 2 Haziran tarihinde tanıtılacak!

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Huawei, geçtiğimiz senelerde Google servisleri ile vedalaşmak zorunda kalmıştı. Play Store gibi önemli bir mağazanın kaybının ardından kendi mağazasını geliştiren Huawei, işi bununla sınırlı tutmak istemedi.

Bu kararın ardından şirket, cihazlarında kullanmak üzere bir işletim sistemi geliştirdiğini açıkladı. HarmonyOS isimli bu işletim sistemini teknolojiseverler oldukça uzun bir süredir merak içerisinde bekliyordu.

Çalışmaların hızlandığı bu dönemde şirket, HarmonyOS için beta testlerine bile başladı. Halihazırda testlere devam eden Huawei, kullanıcılarına tamamen sorunsuz bir işletim sistemi sunmak için uğraşıyor.

Huawei, bu testleri birkaç telefon serisinde gerçekleştiriyor. Şu anda bilinen modeller; Mate 40 serisi, Mate 30 serisi, P40 serisi, Mate X2, MatePad Pro oluyor. Ancak, yakın zamanda bu beta programının daha çok cihaza yayılacağı tahminler arasında.

Üstelik, Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, bu yılın sonuna kadar 300 milyon cihazda HarmonyOS olmasını bekliyor. Hatta, bu cihazların üçte birinin fabrika çıkışında dahili olarak HarmonyOS’e sahip olacağını ifade ediyor.

Tüm bunların soncunu önümüzdeki aylar içerisinde göreceğiz. Ayrıca, HarmonyOS’in özelliklerini de görmemiz için daha fazla beklememize gerek yok!

Huawei Yeni Cihazlar da Tanıtacak!

Şirket, paylaştığı video ile etkinliğe ait tarihi duyurdu. Ancak, bu etkinlikte bizleri bir sürpriz de bekliyor.

Huawei’nin etkinlikte tanıtacağı tek ürün yeni HarmonyOS yazılımı olmayacak! Huawei, işletim sisteminin yanı sıra yeni cihazlar da tanıtacak. Bu cihaz için iki farklı iddia var. Üstelik Huawei’nin paylaştığı görseller ile bu iddialar oldukça güçlendi!

Huawei HarmonyOS ile birlikte yeni MatePad Pro 2 modelini tanıtabilir. 12.2 inç ve 12.6 inç olmak üzere iki farklı boyutta tanıtılacak üründe HarmonyOS’i dahili bir şekilde görebiliriz.

İddia edilen diğer ürün ise yeni bir akıllı saat oluyor. Huawei Watch 3 serisi adı altında iki farklı akıllı saat modelinin de 2 Haziran tarihinde kendini göstermesi muhtemel.

Paylaşılan görsellerin ilkinde bir saat; ikincisinde ise M-Pencil olduğu tahmin edilen bir kalem yer alıyor. Dolayısıyla bu resimler, iddiaları doğrular nitelikte.

Hangi ürünün tanıtılacağını kesin olarak bilmesek de emin olduğumuz konu; aradan geçen senelerin ardından Huawei, HarmonyOS için beklenen tarihi verdi.

Şirketin açıklamasına göre 2 Haziran tarihinde HarmonyOS resmi olarak karşımızda olacak. Etkinlik Türkiye saati ile 15:00’da gerçekleşecek.

Siz HarmonyOS hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.