Honor 70 Pro Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı

Honor uzun zamandır merakla beklenen 70 Pro serisi için bir tanıtım etkinliği gerçekleştirdi. Böylece şirket Honor 70 serisinde üç farklı ürün sunmuş oldu. Şirketin seri kapsamında sunduğu ürünler ise Honor 70, Honor 70 Pro ve Honor 70 Pro+ olarak ifade ediliyor.

Honor 70 Pro serisi kapsamında sunulan iki ürünün de aynı ekran, kamera ve batarya özelliklerine sahip olduğu belirtiliyor. Şirket her iki modelde de 6.78 inç boyutunda OLED bir ekran kullanmayı tercih ediyor. Bu ekranın 120 Hz ekran yenileme hızına sahip olduğu da ifade ediliyor. Ayrıca esas olarak Huawei tarafından geliştirilen HDR Vivid formatıyla video gösterimine de destek sağladığı bildiriliyor.

Ürünlerin kamerasına baktığımızda ise karşımıza 54 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera çıkıyor. Ayrıca bu kameranın Sony tarafından geliştirilen IMX800 sensör ile sunulacağı belirtiliyor. Buna ek olarak 50 MP ultra geniş açılı kamera da cihazda yer alıyor.

Bunların haricinde 8 MP telefoto kamerası ile üç kat optik yakınlaştırmaya olanak sağladığını da belirtmek gerek. Kameranın dijital yakınlaştırma desteği ise otuz kat olarak ifade ediliyor. Optik görüntü sabitleyici desteği ve 50 MP çözünürlüklü ön kamera da cihazın kamera özellikleri arasında bulunuyor.

Cihazların bataryasının ise 4.500 mAh kapasiteye sahip olduğu bildiriliyor. Ayrıca her iki cihazın da 100W hızlı şarj desteği ile sunulduğu ifade ediliyor. Bu sayede 15 dakikada %60 pil kapasitesine ulaştığı vurgulanıyor. Tam şarj için verilen süre ise 30 dakika oluyor.

honor-70-pro

Honor 70 Pro Serisi MediaTek Çip Seti ile Sunuluyor

Honor 70 Pro ve 70 Pro+ modellerinin fark gösterdiği nokta ise ürünlerin çip seti oluyor. Şirket her iki telefon için de MediaTek işlemci tercih etmiş gibi gözüküyor. Honor 70 Pro modelinde MediaTek Dimensity 8000 çip tercihini görmek mümkün. Honor 70 Pro+ modelinde ise Dimensity 9000 telefona güç veren parça oluyor.

MediaTek Dimensity 8000’in 5nm üretim süreci ile piyasaya çıktığı ifade ediliyor. Cihazda kullanılan GPU’nun ise Mali-G610 MC6 olduğu belirtiliyor. Bir başka deyişle Honor bu modelde orta seviye bir CPU ve GPU tercih ediyor. Yine de başarılı bir performans sunacağına şüphe yok.

Öte yandan Honor 70 Pro+ modelinde yer alan Dimensity 9000 çipin ise 4nm süreci ile üretildiği belirtiliyor. 3.05 GHz frekansa sahip Cortex-X2’ye ek olarak üç adet A710 ve dört adet A510 çekirdekten oluşan bir CPU çip setinde yer alıyor. GPU tercihi ise Mali-G710 MC10 olarak belirtiliyor. Ayrıca 6 GHz hıza sahip 5G modemin de bu çipte yer aldığı ifade ediliyor.

Depolama alanı ve RAM değerlerine baktığımızda ise şaşırtıcı bir durum görmek mümkün. Şirket her iki üründe de 8 GB ve 12 GB RAM alternatifi sağlıyor. Ancak 70 Pro+ modelinde sadece 256 GB depolama alanı sunan Honor, 70 Pro modelinde 512 GB’a kadar destek sağlıyor.

Ürünlerin çip setleri haricinde fiyat konusunda da fark gösterdiğini belirtelim. Honor 70 Pro modelinin 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip sürümü yaklaşık 555 dolar olarak ifade ediliyor. En pahalı sürümünün ise yaklaşık 660 dolar olduğunu belirtelim. Honor 70 Pro+ sürümünde ise fiyatlar 645 dolar ve 690 dolar olarak belirtiliyor.

Her iki ürünün de haziran ayında Çin pazarında satışa çıkacağı ifade ediliyor. Ancak ürünlerin küresel pazarda ne zaman satışa sunulacağı hakkında bir bilgi henüz mevcut değil.

Honor 70 Özellikleri

honor-70

Etkinlikte tanıtımı gerçekleştirilen bir diğer ürün de serinin baz modeli olan Honor 70 oluyor. Her ne kadar giriş seviye bir telefon gibi gözükse de ürünün özellikleriyle son derece başarılı gözüktüğünü belirtmek yanlış olmaz.

Honor bu modelin ekranında 6.67 inç boyutunda bir OLED panel tercih ediyor. FHD+ çözünürlüğe sahip bu modelin Pro serisindeki cihazlar gibi 120 Hz ekran yenileme hızı olduğu ifade ediliyor. Serinin en düşük teknik özelliklere sahip modelinde bile 120 Hz ekran yenileme hızı olması takdire şayan.

Cihazın kamerasında da Pro serisinin izlerini görmek mümkün. Honor 70, 54 MP çözünürlüğe ve Sony IMX800 sensöre sahip bir kamera ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 50 MP ultra geniş açılı kameranın da bu cihazda bulunduğunu söylemek mümkün. Ancak bu modelde telefoto kamera yer ine 2 MP derinlik sensörü yer alıyor. Ayrıca ön kameranın da 50 MP yerine 32 MP çözünürlüğe sahip olduğunu görmek mümkün.

Cihazın işlemcisine baktığımızda ise karşımıza Snapdragon 778G+ çip seti çıkıyor. Bu çip setine ek olarak 8 GB ve 12 GB RAM seçenekleri de üründe yer alıyor. Ayrıca 256 GB ve 512 GB depolama alanı da alternatifler arasında sunuluyor.

Android 12 işletim sistemine sahip cihazın arayüzü ise Magic UI 6.1 olarak belirtiliyor. Cihaz ayrıca 4.800 mAh kapasiteli bir pile ve 66W hızlı şarj desteğine sahip. Honor 70 modelinin fiyatına baktığımızda ise en ucuz modelin 405 dolar, en pahalı modelin ise 510 dolar olduğunu görüyoruz. Çin’de 7 Haziran’da satışa çıkacak ürünün de küresel satışı hakkında henüz bir bilgi yer almıyor.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/honor_70_pro_and_70_pro_unveiled_with_dimensity_8000_and_9000_54mp_main_cameras-news-54479.php

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.