Hindistan Devi Jio’ya Google’dan 4.5 Milyar Dolarlık Yatırım

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Google’ın Hindistan’a gerçekleştireceği 10 milyar dolarlık yatırım planının ilk ayağı bugün belli oldu. Jio’ya Google’dan 4.5 milyar dolarlık yatırım haberi beklenenden daha erken geldi.

İnternet devi Google, 4.5 milyar dolar ile Hindistan’ın dev internet şirketi Jio Platforms’un yüzde 7.73’lük payını satın aldığını açıkladı. Yatırım şu anda yasal incelemeyi bekliyor ve bu süreçte herhangi bir aksaklığın meydana gelmesi öngörülmüyor.

Fortune 500 Global listesinde 109. sırada yer alan ve Hindistan’ın en değerli firması olan Reliance Industries, Jio Platforms’u da bünyesinde barındırıyor. Jio Platforms 400 milyon müşteriye sahip yerel bir internet sağlayıcısıdır. Jio Platforms’a 2020 yılının Nisan ayında Facebook firması da 5.7 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirerek şirketin yüzde 9.9 payını satın almıştı.

Şirket kurulduğu günden itibaren 4 yıl içerisinde 400 milyon müşteriye hızlı bir şekilde ulaşmayı başarmış durumda. Jio Platfroms’un bugün itibari ile en büyük azınlık hissedarının Facebook olması ve Google’ın aynı şirkete yatırım yapması oldukça ilginç karşılandı. Ayrıca Jio Platforms’a yatırım yapan şirketlerin arasında Intel ve Qualcomm da yer almakta.

Google’in Jio’ya gerçekleştirdiği yatırımın arkasında stratejik bir işbirliği de yer alıyor. Bu işbirliği düşük fiyatlı ve giriş seviyesi akıllı telefonların üretimine odaklanarak Hindistan’ın akıllı telefon ve internet kullanım oranlarını artırmayı hedefliyor.

Yeni Android İşletim Sistemi Sürümü

Reliance Industries başkanı ve Hindistan’ın en zengin insanı olan Mukesh Ambani’nin açıklamasına göre; bu işbirliği yeni bir Android mobil işletim sistemi sürümü çalışmalarını da beraberinde getirecek. Burada bahsedilen mobil işletim sistemi Google Android Go mu yoksa yeni bir Android mobil işletim sistemi sürümü mü sorusuna ise henüz net bir cevap gelmemiş durumda.

Jio Platforms internet sağlayıcısı hizmetinin yanı sıra JioMart ile Hindistan’a çevirim içi market hizmeti veren, aynı zamanda büyük veri, bulut bilişimleri ve yapay zeka alanında çalışmalar da yapan bir şirket. Bu sebeple Hindistan’ın Amazon veya Alibaba tarzı bir şirketi olarak görülüyor. Ülke genelinde internet kullanımının artması elbette Jio’ya ticari anlamda büyük getiriler sağlayacak gibi görünüyor. Aynı zamanda hızlı büyümenin beraberinde gelen kredi borçları da bu tarz yatırımları zorunlu kılıyor. Global pazarda söz sahibi olan 4 büyük şirketin Hindistan’ın 5G teknolojisine geçişinde büyük rol oynuyor olmaları da elbette ayrı bir getiri olarak görünüyor.

Jio’ya Google’dan 4.5 milyar dolarlık yatırım sonrasında bakalım ne gibi gelişmeler meydana gelecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.