Google Hindistan’a 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

google-hindistana
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Dev teknoloji şirketi Google bugün yaptığı açıklamada denizaşırı ülkelerin pazarlarında varlığını genişletme niyetinde olduğunu açıkladı. Şirket halihazırda dünyanın en popüler şirketleri arasında yer almakta. Google arama motoru en çok kullanılan arama motoru ünvanına sahip. Fakat bunlar Google’ın rakipleri olmadığı anlamına gelmiyor. Rusya’da Yandex, Çin’de BAIDU, Yahoo ve Bing gibi niceleri. Şirket bu nedenle kendini güçlendirmek niyetinde. Yapılan açıklamaya göre Google Hindistan’a beş ila yedi yıl içerisinde yaklaşık olarak 10 milyar dolar yatırım yapma hedefinde.

Google CEO’su Sundar Pichai bugün şirketin Hindistan’a yapacağı yatırım olan Google Dijitalleştirme Fonu’nu duyurdu. Pichai açıklamasında “Bu yatırımı, hisse senedi yatırımları, ortaklıklar ve operasyonel altyapı yatırımları ile yapacağız. Bu, Hindistan’ın geleceğine ve dijital ekosistemine olan güvenimizin bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Google’ın yatırımları Hindistan’ın dijitalleşmesi adına önemli dört alana odaklanacak:

  • İlk olarak, Hintçe, Tamilce, Pencapça ve ya başka herhangi bir Hint dilinde kullanıcıların kendi dillerinde bilgiye rahatlıkla ve doğru şekilde ulaşmasını sağlamak.
  • İkincisi, Hindistan’ın benzersiz ihtiyaçları için yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak.
  • Üçüncüsü, dijital dönüşüme devam ederken aynı zamanda işletmeleri güçlendirmek
  • Dördüncüsü, sağlık, eğitim ve tarım gibi alanlarda sosyal fayda adına teknolojik ve yapay zekaya dayalı çözümler üretmek

Google Büyük Pazar Hindistan’a Güveniyor

google-for-india

Hindistan, Google Search (Google Arama), YouTube ve Android gibi bir dizi ürün ve hizmetin çevrim içi nüfusunun büyük bir kısmını oluşturduğundan Google için önemli bir denizaşırı pazarı.

1.3 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da 500 milyondan fazla insan bugün çevrim içi durumda ve 450 milyondan fazlası aktif olarak akıllı telefonlarını kullanmakta.

Pichai açıklamasında “İnterneti 1 milyar Hint kullanıcı için uygun fiyatlı ve kullanışlı hale getirmek için yolumuz uzun. Ses girişini Hindistan’da var olan tüm diller için verimli hale getirmemiz gerekmekte. Hindistan’a olan güvenimiz, bizi bu yolda kararlı kılmakta.” ifadelerine yer verdi.

Hindistan’da Google ve Amazon ile rakip olan Facebook, bu büyük pazardaki 60 milyon anne ve çocuk mağazasını dijitalleştiren, ülkenin en büyük telekom operatörü olan Reliance Jio Platforms’a 5.7 milyon dolarlık bir yatırımda bulunmuştu.

Amazon CEO’su Jeff Bezos da bu yılın başlarında Hindistan ziyaretinde ülkeye 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Google’ın Hindistan sorumlusu Sanjay Gupta yaptığı açıklamada, Google’ın Hindistan’a yaptığı 10 milyar dolarlık taahhüdün ülkedeki ürünlerin ve hizmetlerin geleceği şekillendireceğini ve bu yatırım ile Hindistan’ı gerçekten dijital bir ulus haline getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

mobil-oyun-onerisi

Mobil Oyun Önerileri 34. Hafta – 2020 Yılı

Hepimiz oyun oynamayı seviyoruz ancak her zaman oyun konsolumuzun ya da bilgisayarımızın başına geçip oyun oynama fırsatını bulamıyoruz. Bu gibi durumlarda en

Vue JS Nedir? Progressive Web PWA Nedir?

Vue JS açık kaynak ve progressive olan kullanıcı ara yüzleri geliştirmeye ve tek sayfa uygulaması yaratmaya yarayan bir Javascript framework’üdür. 2014 yılında ismini

Eski Mısır'da Teknoloji

Eski Mısır’da Teknoloji ve Mühendislik

Antik dünyadaki ilk medeniyetlerden biri olan Eski Mısır, teknolojileri ve buluşlarıyla hem kendi zamanlarında fark yarattı, hem de ileride doğacak olan birçok

Yorum yapın