Görüntülü Konuşmada İyi Görünmenin İpuçları

İster iş arkadaşlarınızla Zoom toplantılarında olun ister arkadaşlarınızla Skype üzerinden görüntülü konuşma yapın, bu görüşmeler sırasında iyi görünmek herkesin hayalidir. Çünkü nasıl göründüğünüzü endişeyle kontrol etmezseniz, başkalarına odaklanmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bu nedenle görüntülü konuşmada iyi görünme işi oldukça önemlidir. İşte bu nedenle görüntülü konuşmada iyi görünmenin ipuçları listemizi oluşturarak, iyi görünme işini başarmak için gerekli olan temel kuralları sizler için listeledik.

Eski usul bir insan olarak, yüz yüze iletişimi tercih etseniz bile, bir gün meslektaşlarınız, müşterileriniz veya arkadaşlarınızla video konferans yapmanız gerekebilir. Bu görüntülü konuşmalar sırasında, daha profesyonel görünmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

İyi Bir Işıklandırma Çok Önemli: Yüzünüzü Aydınlatın

Işıklar ve açılar, profesyonel fotoğraf çekimleri kadar video görüşmeleri için de önemlidir.

video-konferans-zoom-aydınlık
Resim: Pinterest

Genel bir kural olarak, rahatsız edici gölgeler oluşturabilecek ışıklardan kaçının. Göz altı gölgelerini belli edebilecek, tepeden gelen ışıklı ortamlardan da kaçının.

Birincil ışık kaynağınızı kameranızın arkasına yerleştirin. Bu şekilde ışık ve kamera aynı yönü işaret eder. Ayrıca kameranın arkasında biri sağda, biri solda olmak üzere iki ışık kaynağı da kullanabilirsiniz.

Ya güneş ışığı alan bir pencereye bakın ya da dizüstü bilgisayarınızın, telefonunuzun veya tabletinizin arkasına bir ışık yerleştirin. Cihazlara takılan küçük bir selfie ışığı veya aynı anda telefonu tutabilen bir selfie ışığı da aydınlatma sorunlarınızı çözebilir.

selfie-ışığı-video-konferans
Resim: aliexpress
Cihazınıza takmak için selfie ışığı seçeneklerine Hepsiburada’dan göz atabilirsiniz.

Kamera Açınızı Ayarlamak: Kamerayı Yükseltin

Kameranızın gözlerinizle aynı seviyede olduğundan emin olmak için bir dizi kitap, bir sandalye veya daha yüksek bir masa kullanabilirsiniz. Çünkü, görüşme yaptığınız insanların sizin yukarı veya aşağı baktığınızı düşünmelerini istemezsiniz.

Monitörünüzün üstüne tutturulmuş bir web kamerası mı kullanıyorsunuz? Muhtemelen sizi ideal perspektiften göstermiyor olabilir. Eğer çok fazla aşağı eğilmişse, toplantı sırasında dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Kameranın merceği, göz hizanızda olursa mükemmel açıyı yakalarsınız. Kamerayı sabit tutmak için bir tripod da kullanabilirsiniz.

Video konferans görüşmeleriniz için satın alabileceğiniz en kaliteli “Webcam Önerileri”ni listelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Ses Kalitesi de En Az Kameranız Kadar Önemli: İyi Bir Mikrofona Sahip Olmalısınız

Dizüstü bilgisayar mikrofonları son yıllarda oldukça fazla gelişme kaydetti. En son MacBook Pro’daki mikrofonun çok iyi olduğu konuşuluyordu. Ancak, özel bir mikrofona sahip olarak video konferans görüşmelerinizden çok daha fazla verim alabilirsiniz.

Yeterince yüksek kaliteli bir mikrofon satın alırsanız, bir sonraki adımda canlı yayın veya podcast kaydı yapmak istediğinizde, mikrofonun çok kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

görüntülü-konuşma-ses-kalitesi
Resim: olx.com
Video konferans görüşmeleriniz için satın alabileceğiniz “Bilgisayar Mikrofonu Önerileri“ni listelediğimiz yazımıza da bir göz atın.

Sesli bir görüşme gerçekleştirirken mesafe çok önemlidir. Mikrofona çok yaklaşmak veya mikrofondan çok uzak durmak, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Mikrofona çok uzakta oturmak, genel ses düzeyinizi etkileyebilir ve sizi çok sessiz hale getirebilir. Ancak, aynı zamanda sesin yakındaki duvarlardan sekmesine ve sesinizin yankılı çıkmasına da sebep olabilir. Ayrıca mikrofonunuzun, sesinizi arka plandaki gürültüden ayırması da zorlaşır.

Dahili mikrofonu olan bir kulaklık kullanıyorsanız, mikrofon ağzınızın köşesinden yaklaşık bir inç(yaklaşık 2.5 cm) uzakta kalmalıdır. Ancak, mikrofonun burnunuza göre duruşunu test etmek için de biraz zaman ayırmalısınız. Direkt olarak burnunuzdan mikrofona nefes verirseniz, karşınızdakiler çıkan sesten rahatsız olacaktır.

Arka Planınızı Doğru Seçin

İster evde ister resmi bir ofiste olun, arka planınızın düzenli ve profesyonel olduğundan emin olmalısınız. Bir video görüşmesinde odağın sizde olmasını istiyorsanız, arka planı dağınık olmayan bir yer seçmelisiniz.

zoom-arka-plan-değiştir
Resim: Zoom

Örneğin; Zoom uygulamasında arka planınızı tamamen değiştirebileceğiniz, özel bir arka plan seçebileceğiniz bir kısım bulunmaktadır. Çevrimiçi olarak seçebileceğiniz veya kendi arkaplanınızı oluşturabileceğiniz çok sayıda arkaplan mevcuttur. Bilgisayarda Zoom’u açtıktan sonra, yakınlaştır‘a gidin. “Oda Yönetimi”> “Odaları Büyüt”‘ü seçin. Oda veya konum için Düzenle‘yi seçin ve ardından Oda Ayarları sekmesinde “Oda Kurulumu”‘na gidin. Konferans görüşmeniz için hazır arka planlardan birini seçebilirsiniz veya “Yeni Görüntü Yükle”‘yi tıklayıp, ardından kendi arka planınızı oluşturabilirsiniz.

Mobil cihazda Zoom kullanıyorsanız, görüntülü konuşma sırasında Diğer‘i ve ardından Sanal Arka Plan‘ı seçin. Mevcut arka planlardan birini seçin veya kendinizinkini yüklemek için artı işaretine dokunun.

Konferanstan Önce Görüntünüzü Test Edin

Hem Zoom hem de WebEx, görüşme başlamadan önce videonuzun bir ön izlemesini gösterme seçeneğine sahiptir. Bu seçeneği seçerseniz, bir görüşmeye girmeden önce her şeyin nasıl göründüğünü kontrol etmek için bir video ön izlemesi açabilirsiniz. Skype ise size varsayılan olarak bu ön izlemeyi göstermektedir.

skype-görüntülü-konuşma-sırasında-iyi-görünme-webcam-önizleme
Resim: digital citizen

Görüntülü konuşma başladığında, video ön izlemenizi kendinizden saklamanızı öneririz. Görüşme sırasında sadece saçınızı düzeltmeye veya açıyı hareket ettirmeye daha az eğilimli olmalısınız. Aynı zamanda kendinizin ve başkalarının dikkatini dağıtmamış olursunuz. Bunu Zoom’da kendi video pencerenizi sağ tıklayıp “kendimi gizle” yi seçerek yapabilirsiniz.

Son Olarak, Rahat Olun ve Hazır Hissedin

Fiziksel bir toplantıda olmak gibi, bir görüşmeye katıldığınızda ayağa kalkıp etrafta dolaşmamalısınız. Uzun süre oturmak veya ayakta durmak için rahat bir yerde olduğunuzdan emin olmalısınız.

Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bir şarj cihazını prize takın ve piliniz azaldığında hazır bulundurun. Bu da sizi daha rahat ve güvende hissettirecektir.

görüntülü-konuşma-sırasında-iyi-görünme

Videolu görüşmeler, daha çok yüz yüze odaklanmayı gerektirir. Bu açıdan sesli konferans görüşmelere kıyasla daha çok dikkat gerektirir. Ancak çoğu insan videolu görüşmeye bir konferans görüşmesiymiş gözüyle bakar. Bu yüzden notlarına bakmaya çalışırlar ya da bilgisayar ekranlarına gözlerini kısarak bakarlar. Bu nedenle, toplantı ile ilgili bahsedeceğiniz ana noktaları önceden bilin ve karşınızdakilerle mutlaka göz teması kurun. Bu şekilde kendinizden daha çok emin olacaksınız. Böylece normal şekilde etkileşime girebilirsiniz. Ayrıca, insanları görmenin ve onlar tarafından görülmenin avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Görüntülü Konuşmada İyi Görünmenin İpuçları listemizin sonuna geldik. Görüntülü konuşmada iyi görünmek için gerekli olduğunu düşündüğün başka püf noktalar var ise yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...