Google Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

Teknoloji devi Google yeni bir dava haberiyle gündeme geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaleti Başsavcısı Dave Yost tarafından açılan davaya göre, Google’ın yasal olarak bir kamu kuruluşu ilân edilmesi isteniyor. Bunun altındaki temel sebep ise tabii ki tekelcilik.

Açılan davada Google’ın arama sonuçlarında kendi ürün ve hizmetlerine öncelik verdiğine dikkat çekiliyor. Bu da doğrudan Google’ın, rakiplerinden üstün olmasını sağlayarak onlara zarar veriyor. Davada maddi bir tazminat talebinde bulunulmadığını da belirtelim.

Davada açıklananlara göre, Google’ın internet aramalarının yaklaşık yüzde 90’ında kullanıldığını ve mobil cihazlardaki arama payının yüzde 95’ine sahip olduğunu tahmin ediliyor. Üstelik davada, arama sonuçlarında diğer seçenekler daha iyi olsa bile Google ürünlerinin öncelikli olarak sunulduğu iddiası da mevcut.

2020’deki Google aramalarının yaklaşık üçte ikisinin Google platformundan ayrılmadan yapıldığı da iddialar arasında.

Ohio Başsavcısı Dave Yost yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Google, Ohioluları Google’ın kendi ürünlerine yönlendirmek için internet aramasındaki hakimiyetini kullanıyor. Bu da ayrımcı ve rekabete aykırı bir yaklaşım.”

Açılan davaya göre Google’dan beklenti tıpkı bir kamu kuruluşu gibi hareket etmesi. Çünkü, bir demiryolu şirketi ya da bir elektrik şirketi, herkese eşit şekilde yaklaşmak zorunda. Ohio Başsavcısının altını çizdiği nokta da tam olarak bu.

Google

Google Cephesinden de Yanıt Geldi

Bu yeni dava ile ilgili Google cephesinden de bir açıklama geldi. Bir Google sözcüsü, şirketin kendisini mahkemede savunacağını söyledi.

Google’ın insanlara en alakalı ve faydalı sonuçları sağlamak için tasarlandığının altını çizen sözcü, Ohio’da yaşayan insanların da Google’ın hükümet tarafından bir gaz ya da elektrik şirketi gibi yönetmesini istemediğini söyledi. Ayrıca bu davanın hiçbir gerçek veya kanuni bir temeli olmadığını da sözlerine ekledi.

Daha önce de söylediğimiz gibi dava herhangi bir maddi tazminat talep etmiyor. Tek talep; Google’ın kendi ürünlerine öncelik vermekten kaçınması.

Dava, Ohio’nun Google’a karşı açtığı ilk dava da değil. Geçtiğimiz aralık ayında Ohio, Google’a tekelcilik karşıtı yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle bir dava açmıştı.

Davaya 37 eyalet başsavcısı dahil oldu. Bu şikayette de Google’ın arama sonuçlarında rakiplerine karşı kendi sitelerini ve hizmetlerini öne çıkardığını iddia ettiler.

Arama devi, tüm dünyada tekelcilik sorunlarıyla boğuşuyor. Geçen pazartesi günü Google, Fransa’daki bir rekabet soruşturmasında 268 milyon dolarlık bir para cezası aldı. Hatta şirket, anlaşmanın bir parçası olarak, reklamcılık teknolojisinde bazı değişiklikler yapmayı da kabul etti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2012 yılından beri editörlük yapan Hazal, teknoloji dünyasında olan bitenleri yakından takip etmeye devam ediyor.