Google ve Harvard COVID-19 Tahmin Modelini Yayımladı

Google bugün Google Cloud’da Harvard Global Sağlık Enstitüsü ile birlikte yaptığı çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan yapay zeka destekli COVID-19 için vaka sayılarını, ölümleri, entübe hasta sayısını ve daha birçok metriği tahmin eden modelini yayımladı. Geliştirilen model birçok farklı veri seti ile eğitildi. Veriler Johns Hopkins Üniversitesi, Descartes Labs ve Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’ndan sağlandı. Google ilerleyen süreçte Harvard’daki işbirlikçileri ile birlikte yeni verilerle modeli geliştireceğini açıkladı.

Google ve Harvard COVID-19 tahmin modelinin sağlık hizmetlerinde, kamu sektöründe ve etkilenen diğer tüm kuruluşlara ilk müdahelede bulananlar adına güçlü bir kaynak olması için geliştirdiklerini söylüyor. Eldeki verilerin bu şekilde analiz edilip tahminlerde bulunulması virüse karşı cevap verme hızını arttırmakta. Örneğin eyalet ve ilçe sağlık departmanları, test stratejilerini belirlemek ve salgın riski altındaki bölgeleri tanımlamak için bu tahminleri kullanabilir.

Google COVID-19 tahmin modelini oluşturmak adına yeni metotlar geliştirdi. Ekip yapay zekayı akıllı bir epidemiyolojik temel ile birleştiren yeni bir time series (zaman serisi) makine öğrenmesi yaklaşımı geliştirdiğini açıkladı. Tasarım gereği modeller kamuya açık veri setleri üzerinden eğitilmekte. Ayrıca model kullanıcıların tahminleri yorumlamasını, analizini de eğitiminde kullanır. Google modelin aykırı değer üretmemesi adına çalışmalar da yaptı.

google-harvard-covid-forecast

Google ve Harvard COVID-19 Modelini Sürekli Geliştirecek

Google araştırma ekibi sözcüsü yaptığı açıklamada “Modellerimiz, Afrikalı – Amerikalı, İspanyol ve beyaz ülkelerdeki modellere kıyasla daha düşük hata oranına sahip. Modellerimizin hata oranını sıfıra düşürüp tüm ülkelerde yüksek doğruluk sağlamak adına modellerimiz Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerine göre optimize ediliyor.” ifadelerini kullandı.

COVID-19 tahmin hizmetinin 1TB’lık ücretsiz katmanının bir parçasını BigQuery’de sorgulayarak ya da Comma Seperated Values (.csv) formatında indirebilirsiniz. Ayrıca Google’ın Data Studio kontrol panelinden ve Ulusal Yanıt Portalından da edinilebilir.

Google verilerin kötüye kullanımını önlemek adına veri kümesine karşı sorgularda normal oranda bir faturalandırma yapacağını açıkladı. Fakat şirket verilerin bu tarz çalışmalara çok büyük katkısı olacağının farkındalığından belirli kısmına ise ücretsiz erişim sağlanabilecek.

Google ve Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bu çalışma virüsü bitirecek olmasa da şu an içinde bulunduğunuz virüsle mücadelede bizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.