Google SmartReply Özelliğini Youtube’a Ekliyor

Google, geçtiğimiz günlerde test aşamasında bulundurduğu yapay zeka destekli SmartReply özelliğini Youtube’a getirdi. SmartReply yapay zeka ile yapılan yorum doğrultusunda kullanıcıya o yoruma verilebilecek olası 3 cevabı listeliyor. Youtube Studio’da, videolarında İngilizce veya İspanyolca yorum bulunan video sahipleri SmartReply ile yorumlara cevap verebilecek.

Google Research ekibinden Rami Al-Rfou yaptığı açıklamada “SmartReply ile video içerik üreticileri izleyicileri ile daha kolay iletişim kurabilecek. Bazı yüksek sayıda izleyiciye sahip hesaplar daha rahat şekilde izleyicilerinin yorumlarına cevap verebilecek. SmartReply verimli bir yapay zeka modeli ile eğitildi. Eğitim sırasında daha önce video üreticilerin izleyicilerinin yorumlarına verdikleri cevaplar ele alınarak eğitildi. Youtube heterojen ürünler içeren küresel bir platformdur. Bu nedenle sürekli olarak güncellememiz çok büyük önem taşır. SmartReply bu yönde atılmış sağlam bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Google’ın SmartReply özelliğini Gmail, Android Messages gibi uygulamaların ardından Youtube’a entegre etmek için uygulamayı yeniden düzenlemesi gerekti. Daha uzun ve resmi bir dile sahip olan elektronik mailler Youtube yorumlarıyla farklılık göstermekte. Youtube yorumları bunlara kıyasla daha kısa, farklı diller, argo kelimeler ve emojiler içermekte.

google-smartreply

Google SmartReply Nasıl Çalışır?

SmartReply’ın ilk sürümlerinde uygulama RNN (Recurrent Neural Networks) sinir ağları ile gelen maile önceki kelimelerden sonrasını üreterek cevap yazmaktaydı. Google, her ne kadar bu yaklaşımın etkileyici olduğunu düşünse de maliyet bakımından sıkıntı yaratacağı için Youtube konusunda farklı bir yol izlemeye karar verdiler. Youtube’a entegre edilen SmartReply klasik makine öğrenmesi sınıflandırma algoritmaları kullanmakta. Sistem en uygun cevabı bulmak için önceki cevaplardan en uygun olan 3 tanesini getiriyor.

Google, her dil için yapay zeka modelini eğitmek yerine tek dilli bir model tasarlamaya karar verdi. Yorumlarda ise karışık dil kullanımına izin verdi. Yani kullanıcılar yorumlarda emoji, sayı ve işaret gibi şeyleri kullanabilmekteler. Yapay zeka modeli bunların yanı sıra yorumu anlamak için bir dilde olan ortak ögeleri kullanmakta. Ayrıca farklı dillerde modellere sahip olmaktansa tek modele sahip olmak modelin bakımı, güncellenmesi ve maliyeti gibi açılardan Google’ın işini kolaylaştırdı.

Model şu an için İngilizce ve İspanyolca olarak kullanıma sunulsa da yapısındaki esneklik sayesinde önümüzdeki süreçte yeni diller eklenebilecek gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.