Google Destekli Şirketlerden Apple’a Eleştiri

Google Apple’a “kullanıcı reddi riski taşıyabilecek” olarak tanımladığı karara eleştiri yaptı. Geçtiğimiz günlerde Google destekli bir grup şirket Apple’ın kullanıcı izleme ile ilgili kararına tepki gösterdi. Apple, farklı uygulamaların ya da web sitelerinin kullanıcıları izlemeden önce Apple kullanıcılardan ek izin alması gerektiğiyle ilgili bir karar aldı.

Apple, iPhone ve iPad’lerin yakında yayınlanacak olan iOS 14 işletim sisteminde, farklı hizmetlere ait uygulamaların kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için yaygın olarak kullanılan ve gerekli olan izleme sistemini kullanıcıların bilgisine sunmak istedi. Bu gösterilen reklamların kişiye uygun bir biçime getirilmesi için kullanıcının web site aramaları gibi birçok verinin izlenmesi gerekir.

Apple’ın yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcıyı bilgilendirmek için, bir uygulama veya web sitesi tarafından izleme gerçekleştiği zaman ekranda uyarı gözükecek. Açılan pencerede “Diğer şirketlerin sahip olduğu uygulama ya da web siteleri sizi izlemek istiyor” gibi onaylanabilecek bir yazı olacak. Ayrıca, uygulama geliştirici şirketin izni neden almak istediğine dair ana metnin altında bir açıklama metni olacak. Çoğu şirket bu tarz izin ve bilgilendirmenin kullanıcılar tarafından reddedilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca çevrim içi kullanıcıların alışkanlıklarını ya da ilgi alanlarını öğrenmek ve onlarla alakalı kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanıcıları izleyen Google ve Facebook, Apple’ın aldığı bu karara tepki gösterdi.

google apple eleştiri

Google Destekli 16 Firmadan Apple’a Eleştiri Geldi

Google tarafından desteklenen, içlerinde Facebook ve Alphabet gibi şirketlerin de bulunduğu 16 şirket Apple’a, kullanıcı onayı istediği için ve reklam endüstrisi sistemine bağlı kalmadığı için eleştiri gösterip itiraz etti. Şirketler iki kez izin istemenin kullanıcıların reddetme riskini artırdığını iddia etti.

Avrupa pazarlama firmaları da, kullanıcılara verilen bu bildirimin kişiselleştirilmiş reklamların oluşturulmasında büyük bir engel olduğunu söyledi.

Apple ise bu tepkiler sonrasında yeni özelliğin, kullanıcılara bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla şeffaflık sağlamayı amaçladığını söyledi. Ayrıca Apple, kullanıcılarının daha çok bilgilenmesi için geçen hafta bir geliştirici konferansındaki eğitim oturumlarında, kullanıcılar üzerinden yapılan izleme işlemi gerçekleşmeden önce neden izin gerektiğini açıklamak için ekrana birden fazla bildirim gelebileceğini söyledi. Tepkilere karşı Apple geri adım atmayacak gibi gözüküyor. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı