Google Servisleri Çöktü: Hayat 1 Saatliğine Yavaşladı

Hayatımızın tam ortasında yer alan Google servisleri, bugün gün içerisinde erişim aksaklığı ile bir çok kullanıcısını mağdur etti ve “Google Servisleri Çöktü” Tweetlerini havada uçurdu. İçlerinde Gmail, YouTube, Google Play Store, Google Classroom’un da bulunduğu servislere erişim sağlanamadı. 14 Aralık tarihinde gerçekleşen kesinti 14:55-15:52 saatleri arasında, yaklaşık 1 saat sürdü. Sorunun bölgesel değil küresel olduğu dünyanın dört bir yanından gelen Tweetlerle anlaşıldı.

Dakikada 500 saatlik video içeriği yüklenen YouTube, 15:09 saatinde Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yaptı.

Resmi YouTube hesabından atılan Tweet sonrasında kullanıcılar sorunun sadece YouTube’dan kaynaklandığını zannetti ancak daha sonra hiçbir Google servisine erişim sağlanmadığı anlaşıldı. Bu servislerin içinde Drive, Dökümanlar, Classroom, Gmail gibi oldukça sık kullanılan ve gerekli servisler de yer alıyor.

Konu Twitter üzerinden öncelikle #YoutubeDOWN etiketiyle TT oldu. Daha sonra #Google, #Gmail etiketleri de trendlerde yerini aldı.

Twitter’a ek olarak kullanıcılar sistemleri kontrol etmek için Downdetector.com’a akın etti. Yüz binin üzerinde kullanıcı YouTube’a erişim ile ilgili sorun yaşadığını belirtti. Gmail, Maps, Drive gibi uygulamalarla sorunlar yaşadığını belirten kullanıcıların sayısı ise on binleri aştı.

Sorunlar yavaş yavaş çözülmeye başlandı ve servisler 15:52 itibariyle tekrar aktif hale geldi.

Google Servisleri Neden Çöktü?

Teknoloji devi Google, servislerinin çöküşü ile henüz bir açıklamada bulunmadı ancak ana firma olan Alphabet yaklaşık 40 dakikalık servis kesintisi boyunca borsada düşüş yaşadı. Tahminimizce bu akşam veya yarın Google bugün gerçekleşen sorun hakkında kullanıcıları bilgilendirecektir.

Akıllı Ev Cihazlarında da Aksaklıklar Görüldü

Bazı kullanıcıların aktardığı bilgilere göre; Google’ın akıllı hoparlörü olan Google Nest de bu süreçte aksaklığa uğradı. Günümüz şartlarında bu tarz akıllı ev asistanlarına kritik görevler düşmediği için bu tarz bir kesinti akıllı evlerde sadece işlevsellik kaybına sebep olmuşa benziyor.

Bu Bize Bir Uyarı mı?

Google firması yıllardır harika servisleri ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunuyor. O kadar iyi uygulamalar ki, hayatımızın her köşesinde Google uygulamalarını tercih ediyoruz. Ev, iş, eğlence ve aklınıza daha ne gelirse. Peki, bugün yaşanan aksaklık 1 saat değil de 1 gün veya 1 hafta sürseydi?

Yorumu size bırakıyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.