Google Pixel 5 ve Pixel 4a (5G) Tanıtıldı

Google tarafından gerçekleştirilen etkinliğin favorileri 5G destekli Pixel 5 ve Pixel 4a oluyor. Google, uygun fiyatlı olarak 5G desteği sunduğunu belirttiği bu cihazlar ile, herkesin yüksek bağlantı kalitesine ulaşabilmesini hedeflediğini belirtiliyor.

Pixel 5 Donanım Özellikleri

Etkinliğin yıldızı Pixel 5, donanım olarak da göz dolduruyor. Snapdragon 765G işlemciye sahip olan telefonda bellek boyutu 8GB olarak tanıtılıyor. Ayrıca depolama için 128GB bir kapasite sunulduğu belirtiliyor.

Cihazda 6 inçlik FHD+ OLED bir ekran kullanıldığı açıklanıyor. Ayrıca cihazda 5G bağlantı da sunuluyor. Üstelik Pixel 5’de su geçirmezlik ve kablosuz şarj seçenekleri de mevcut. Batarya olarak ise 4.080 mAh bir kapasite bulunuyor. Fakat cihazda kulaklık girişi yer almıyor.

Bu cihazların en büyük özelliklerinden birisi de Titan M çipe sahip olmaları oluyor. Bu sayede telefon kötü amaçlı yazılımlara ve saldırılara karşı güçlü bir hale geliyor.

Fiyat olarak 699$ bir etikete sahip cihazın, Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı henüz belli değil.

Resim: Google

Pixel 4a (5G) Donanım Özellikleri

Yeni Pixel 4a’daki en önemli özellik bağlantı hızının 5G’ye yükseltilmesi oluyor. Ayrıca aynı Pixel 5 gibi, işlemci olarak Snapdragon 765G kullanılıyor. 6.2 inçlik boyuta sahip ekranın FHD+ OLED çözünürlüğü bulunuyor. 6GB bellek ve 128GB depolamaya sahip Pixel 4a’nın batarya kapasitesi 3.885 mAh olarak tanıtılıyor.

Ancak Pixel 5’in aksine su geçirmezlik ve kablosuz şarj bu cihazda bulunmuyor. Ayrıca Pixel 4a’da kulaklık girişi de mevcut.

Ürünün 499$ bir fiyatı bulunuyor. Aynı Pixel 5 gibi, ürünün ülkemize giriş yapıp yapmayacağı belli değil.

Resim: Google

Google Pixel 5 ve Pixel 4a – Kamera ve Uygulama Özellikleri

Yeni tanıtılan Google Pixel 5 ve Pixel 4a (5G) cihazlarının en sevilen özelliklerinden birisi de kameraları oluyor. 12MP dual pixel ve 16MP ultra geniş açılı kameraya sahip cihazların, çekim modları ve özellikleri de oldukça beğeniliyor.

Resim: Google

Cinematic Pan denilen özellik sayesinde, video çekimleri adeta bir yönetmenin elinden çıkan eserlere dönüşüyor. Bir diğer özellik ise ön kamerada geçerli gece modu oluyor. Ayrıca bu cihazlarda portre çekim modu da bulunuyor.

Pixel 5 ve Pixel 4a 5G sürümü ile, Hold for Me özelliği de denenmeye başlıyor. Bu özellik sayesinde müşteri hizmetleri veya benzer bir hizmeti telefonla ararken bekletilme derdi sona eriyor. Google Asistan sizin yerinize sıra bekliyor ve sıra size geldiğinde haber veriyor.

google-pixel-5-hold-for-me
Resim: Google

Bir başka özellik ise Google Duo’ya geliyor. Yeni özellik sayesinde görüntülü görüşmelerde ekran paylaşımı mümkün oluyor. HD görüntü kalitesindeki paylaşım sayesinde, arkadaşlarınızla video izleyebiliyor veya oynadığınız oyunu paylaşabiliyorsunuz.

Pixel 5 ve yeni Pixel 4a’da bulunan ses kaydedici ile ses dosyalarınızı düzenlemek de çok kolaylaşıyor. Kaydedilmiş ses dosyasının metnini çıkartabilen uygulama ile, metinden istediğiniz kısmı silebiliyorsunuz. Bu işlemi yaparak aynı kısmı ses dosyasında da siliyorsunuz.

Google’ın yeni sunduğu cihazlar oldukça başarılı görünüyor. Ülkemizde de bu cihazları görebilmeyi umuyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.