Google Meet El Kaldırma Animasyonunu Güncelliyor!

Google Meet, el kaldırma animasyonuna küçük ama işlevsel güncellemeler getiriyor. Bu sayede uzaktan eğitim ve iş için farklı bir söz alma deneyimi geliyor.

Google Meet şirketin, Zoom benzeri platformlara rakip uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Google Meet el kaldırma animasyonuna gelen güncellemede de faydalı birtakım ayarlar yer alıyor.

9to5Google tarafından keşfedilen yeniliklerden ilki el kaldırma animasyonu tarafında. Yeni animasyon oldukça belirgin bir efekte kavuşuyor.

Bu sayede Google, kalabalık görüşmelerde söz isteyen kişilerin fark edilmesi noktasında daha iyi bir deneyimi hedefliyor. Oldukça küçük bir güncelleme olsa da büyük grup toplantı ve görüşmelerinde basit ama faydalı olacak gibi gözüküyor.

Google tarafından sunulan güncellemeye dair diğer detaylar ise şöyle:

  • Kişi video görsellerinde güncellenmiş ve geliştirilmiş animasyonlar sunulacak.
  • El kaldırma işlevini seçen kişilerin karoları belirgin hale gelecek.
  • İlk el kaldıran için tüm katılımcılara sesli bildirim gönderilecek.
  • El kaldıranların kişi sayısı ve listesi sunulacak.
  • El kaldıran kişiye söz verildikten sonra animasyon otomatik olarak kaybolacak.

Google’ın I/O 2021 etkinliğinde bahsedilen bazı yenilikler için daha beklemek gerekecek.

google-meet-gurultu-engelleme
Resim: Google

Video Toplantı Uygulamaları Oldukça Önemli

Pandemi dönemi dolayısıyla video toplantı uygulamaları oldukça önem kazandı. Bunlar arasında Google Meet ve Zoom oldukça öne çıkıyor.

Son olarak duyurulan iOS 15 ile birlikte Apple FaceTime da adeta bu alanda bir rakip haline geldi. Kullanıcılar uygulamaların sunduğu özelliklere oldukça dikkat ediyor.

Ancak günümüzde en önemli noktalardan biri güvenlik. Daha önce Zoom güvenlik konusunda birtakım tartışmalar ile gündeme gelmişti. Aynı zamanda kullanım kolaylığı da oldukça önemli bir nokta. Google Meet ve Zoom’da kolaylıkla davet linki oluşturmanız mümkün.

Son duyurulan FaceTime özellikleri arasında da davet linki yer alıyor. Bu sayede davet linki ile gönderdiğiniz kişi Android platformundan dahi görüşmeye katılabiliyor.

Google tarafında ise pandemi döneminin başından beri Meet oldukça fazla kullanıcı kazanıyor. Kullanıcı sayısındaki artış, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre geliştirmeleri de beraberinde getiriyor.

Pandemi döneminde birçok teknoloji şirketi hem yazılım hem donanım tasarımlarını müşterilerin ihtiyaçlarına göre gerçekleştiriyor. Bu tip geliştirmeler uygulamaların kullanıcıları için oldukça önemli. Gelecekte bu tip videolu görüşme uygulamalarının ne tip geliştirmeler içereceği merak konusu.

Sizler Google Meet’in sunmuş olduğu yeni özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.