Google Kişi Kartları Hindistan’da Test Edilmeye Başlandı

Google, kullanıcıların “kişi kartları” adı verilen profil oluşturma sistemini test ediyor. Bu özellik ile kullanıcılar, Google üzerinden kendilerine bir profil oluşturarak işleri, sosyal medya hesapları gibi bilgilerinin bulunduğu kısa bir biyografi ekleyebilecek. Google kişi kartlarını şu an için sadece Hindistan kullanabiliyor. Özellik, Google Hindistan blogundan duyuruldu.

Google aramalarında ünlü isimleri arattığınızda haklarında rahatlıkla bilgi bulabilirsiniz. Çoğu zaman isimlerini aramaya yazdığınızda güvenilir kaynaklar tarafından düzenlenen bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Google, ünlü olmayan isimlerin hakkında da doğru bilgiye ulaşılabilmesi adına kişi kartları adını verdiği özelliği deniyor.

Google arama çubuğuna kendi adınızı ve soyadınızı yazıp arattığınızda karşınıza ne çıkıyor? Aradığınız kişiyi veya doğru bilgiyi her zaman kolaylıkla bulamazsınız. Çünkü aynı isme sahip binlerce insan var. Bunlardan hangisinin sizin aradığınız kişi olduğunu anlamanız ise her zaman kolay değildir.

İnternette kendi çevrim içi varlığınızı oluşturmak isteyerek belirli şeyler yapmış olabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız olabilir, bir Web siteniz ve blogunuz olabilir veya forumlarda bilgileriniz bulunabilir. Ama yeni başlayan biriyseniz çevrim içi varlığınız olmayabilir.

İşte Google kişi kartları ile bu zorlukları ortadan kaldırmak istiyor. Bu sanal kişi kartları ile işinizi, sosyal medya hesaplarınızı ve bilinmesini istediğiniz tüm bilgilerinizi sanal kartınıza ekleyerek insanların bilmesini, sizi kolayca bulabilmesini sağlayabileceksiniz.

Kişi Kartı Oluşturmak Çok Kolay

Kaynak: Google

Kişi kartları şu an için sadece Hindistan’da İngilizce olarak kullanıma sunuldu. Kişi kartlarınızı “kullanılmaya başlandığında” Google hesabınız üzerinden kolayca oluşturabileceksiniz. Öncelikle Google hesabınızda oturum açın. Daha sonra arama kısmında adınızı aratın veya “beni aramaya ekle” komutunu aratın. Daha sonra kişi kartınızı oluşturmaya başlayın.

Google, Kişi kartları ile her zaman doğru bilginin ulaşılabilir olmasını amaçlıyor. Kişi kartlarına e-posta, telefon numarası veya adres gibi bilgilerinizi de ekleyebileceksiniz. Bu durum kafalarda biraz soru işareti oluşturuyor. Çünkü kötüye kullanımı mümkün gibi görünüyor.

Aramalarda adınızı arayan herhangi birinin adresiniz, telefon numaranız gibi hassas bilgilerinize ulaşabilmesi bazı kötü sonuçlar doğurabilir fakat Google, kişi kartları sisteminde spam ve kötüye kullanımı önlemek için belirli sistemleri olduğunu söylüyor. Aynı zamanda başka birisinin sizin adınıza sahte bir kişi kartı oluşturmasını önlemek için de bazı önlemler alındığı belirtildi. Her Google hesabı için sadece bir kişi kartı oluşturulabilir ve hesabın kimliğini doğrulamak için telefon numarası istenir.

Düşük kaliteli bilgilerle oluşturulmuş veya taklit edilerek oluşturulmuş bir kişi kartı ile karşılaşıldığında geri bildirim ile bildirebilirsiniz. Kişi kartınızı oluşturdunuz fakat sonradan aramalarda görünmesini istemezseniz de kişi kartınızı silebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.