Google, iOS için “Android’e Geç” Uygulaması Geliştiriyor

Akıllı telefon sektörünün içindeki en çetin savaşlardan birisi Android ve iOS mücadelesidir. Her iki rakip de sürekli yenilikler getirerek kullanıcıları kendi taraflarına çekmeye çalışıyor. En son hamle ise Google cephesinden geliyor. Google, iOS kullanıcıları için “Android’e Geç” isimli bir özellik ya da uygulama üstüne çalışıyor.

Kullanıcılar telefon değiştirirken işletim sistemini de değiştirmek isterse zorlu bir yolculuğu giriş yapabiliyorlar. Android ya da iOS platformundaki verileri karşıt işletim sistemine aktarmak bazen oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Google bunun farkında olacak ki kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için Android’e Geç özelliği geliştiriyor. Android özelliklerinden biri olan “Veri Geri Yükleme Aracı” (İng. Data Restore Tool) 9to5Google tarafından fark edilen yeni bir uygulamanın ipuçlarını veriyor.

Bu özellik veri yükleme aracının yeni kodları arasında yer alıyor. Özelliğin yüksek ihtimalle Android platformuna geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için sunulduğu tahmin ediliyor. Bilindiği üzere iOS cephesinde de “iOS’e Taşı” isimli bir uygulama Android marketinde mevcut.

Google’ın şu anda kullandığı yöntem Google Drive tabanlı olarak ilerliyor. Google Drive hesabını iOS cihazında açan kullanıcılar; kişiler, takvim verileri ve fotoğrafları Drive’a aktarabiliyor. Daha sonra Android cihazında hesap açan kullanıcılar tüm bu verileri cihaza indirme şansına sahip oluyor.

Google’ın Android’e Geç Uygulaması için Yeni Planları

Veri Geri Yükleme Aracı’ndaki yeni kodlar hakkında henüz doğrulanmış bir bilgi yok. Ancak, ortaya çıkanlar “Android’e Geç” uygulamasını oldukça destekler nitelikte. Bu uygulama için yer alan metin ise şu şekilde:

  • 1. Adım : App Store üzerinden Android’e Geç uygulamasını edinin.
  • 2. Adım : Wi-Fi ayarlarınıza gidin.
  • 3. Adım : Ağa bağlanın ve şifrenizi girin.

Üstelik tüm bilgiler bunlarla sınırlı değil. Bunlara ek olarak Google, Android cihazlara aktarılabilecek verilerin kapsamını da genişletmiş gibi gözüküyor. Örnek vermek gerekirse, eskiden yer almayan uygulama aktarımı da artık mümkün olacak gibi duruyor.

Daha önce sadece SMS ve kişiler gibi içerikleri aktaran Google, artık uygulama aktarımından da bahsediyor. Ancak, şimdilik Google’ın iOS platformundaki uygulamaların Android mağazasındaki eşlerini nasıl aktaracağına dair bir bilgi yok.

Ayrıca, iOS platformunda satın alınan uygulamaların Android için otomatik olarak yüklenmeyeceği de tahmin ediliyor. Önümüzdeki dönemde Google’ın planları hakkında daha fazla bilgiye ulaşacağımız da tahminler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.