Google İnsanları İzleyen Ürünlerin Reklamlarını Yasaklıyor

Google, kullanıcıların rızası olmadan insanları izleyen veya izlenmesi amacıyla pazarlanan ürün ve hizmetlerin reklamlarına artık izin vermeyeceğini söyledi. Bir blog yazısında Google bu kategoriye metinleri, telefon konuşmalarını veya tarama geçmişini izlemek için kullanılan uygulamaları dahil etti. Ayrıca gözetim için ya da casusluk için kullanılan yazılımlar için de kararının geçerli olacağını söyledi. 

Google oldukça kapsamlı bir reklam politikası güncellemesi gerçekleştiriyor. Her konuda insanların özel hayatını izleyen ya da gözetleyen hizmetlerin, yazılımların ve ürünlerin bu yasak dahilinde reklamları yapılmayacak. Bu yasaklama kapsamında casusluk amacıyla pazarlanan kameralar, ses kaydediciler ya da ebeveynlerin çocukların gözetimi için kullandıkları ekipmanlar gibi ürünler de bulunuyor. Birisinin rızası dışında kullanılan GPS izleyiciler için de geçerli. 

insanları izleyen takip kamerası çizimi

Bu reklam yasağı çerçevesinde Google, ebeveynlerin reşit olmayan çocuklarını izlemesi veya izlenmesi için özel hizmetlere başvurması gibi konuların yasağın dışında olacağını söyledi.

Casus yazılımlar üzerine araştırma yapan bir grup araştırmacı, 2018 yılında Google arama sonuçlarından yararlanarak kullanıcıların karşısına çıkan kişiselleştirilmiş reklamlarla karşılaştı. Bu reklamların içeriği kişinin rızası olmadan yapılan bir nevi casusluk yazılımlarıydı. Reklamların başlığı şu şekilde: “Cep telefonuyla aldatan bir eş nasıl yakalanır?” , “Eşinizin telefonunu takip et.” ve “Kimin kimle mesajlaştığını keşfedin.” Bu tarz, bireyin isteği dışında casusluk yapan yazılımların reklamları kişilerin karşısına sıklıkla çıkıyordu. Araştırmacılar bunun üzerine Google’ın kullanıcıların aramalarından yararlanarak sunduğu reklamları kısıtlamaya başladığını söyledi.

“Kullanıcıları Koruduğumuzdan Emin Olmak İçin Politikalarımızı Sürekli Güncelliyoruz”

Google sözcüsü, “Kullanıcıları koruduğumuzdan emin olmak için reklam politikalarımızı sürekli değerlendiriyoruz ve güncelliyoruz.” dedi. Bu konuda oldukça hassas olduğunu belirten Google da insanları izleyen yazılımlar hakkında, “Casusluk yazılımı, teknoloji ve ürünleri her zaman dürüst olmayan davranışlar olup politikalarımıza aykırıdır.” sözlerini kullandı. Google’a göre kendi reklam politikaları, bir kullanıcın sistemlere, cihazlara veya mülklere yetkisiz erişim elde etmesine izin veren ürünlerin, hizmetlerin ya da yazılımların tanıtımını zaten yasaklıyor. Ancak reklam politikasındaki güncellemeyle artık bu konuya bir açıklık getiriliyor. Yetkisiz erişimi masumlaştıran yazılım ve gözetim teknolojileri yeniden gözden geçiriliyor. Bu doğrultuda bireylerin kişisel hak ve özgürlüklerini ihlal eden uygulamalar azaltılabilir. Halihazırda birçok verimize sahip olan Google‘ın bu yöndeki politika güncellemesi kullanıcılarını oldukça şaşırtıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı