Google ile SpaceX Arasında Yeni Anlaşma!

Bulut teknolojileri son zamanlarda çok daha yaygın hale gelmeye başladı. Google Cloud hizmeti de en çok kullanılan bulut hizmetlerinin başında geliyor. SpaceX ile Google arasında yapılan yeni anlaşma bu hizmetin daha da öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Google, kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına SpaceX ile bir anlaşma yaptıklarını açıkladı. Anlaşma kapsamında artık Google Cloud veri merkezlerinde Starlink kullanılacak.

Google yaptığı açıklamada SpaceX ile Starlink’in kullanımı üzerine bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Google, anlaşmanın detaylarını henüz açıklamadı. Fakat anlaşmayla alakalı detaylı bilgilerin yakında açıklanacağını duyurdu.

Anlaşma kapsamında SpaceX, Google Cloud veri merkezlerine Starlink terminalleri kuracak. Google, böylece Google Cloud’un performansını artırmayı hedefliyor.

Şirket, yapılan anlaşmaya göre 2021 yılının sonunda Starlink ile güçlendirilen Google Cloud hizmetlerinin kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

SpaceX İlk Terminalleri Ohio’da Kuracak

Google, terminallerin ne zaman kurulacağıyla alakalı net bilgileri paylaşmadı. Fakat iddialara göre SpaceX, ilk terminalleri Google’ın Ohio’da bulunan veri merkezine kuracak.

Google Cloud yetkilisi Urs Hölzle, yaptığı açıklamada bu anlaşmadan oldukça memnun olduklarını belirtti. Anlaşma sonucunda kullanıcıların Google Cloud’un hizmetlerinden daha memnun olacaklarını düşündüklerini söyledi.

Bilindiği gibi Amazon’un da bir bulut servisi mevcut. Hatta Amazon da Starlink benzeri bir proje olan Kuiper projesini geliştirerek bulut hizmetinin kalitesini artırmak istiyor.

İddialara göre Google yetkilileri, Google Cloud ile SpaceX arasındaki anlaşmayı Amazon’un bu hamlesine karşı yaptı. Çünkü Amazon, Kuiper projesi ile bulut hizmetlerini oldukça güçlendirebilir.

Google yetkilileri, Amazon bulut hizmetlerinin Cloud hizmetlerinin önüne geçmesini istemediler gibi duruyor. Bu yüzden de SpaceX ile Starlink üzerine bir anlaşma yapmış olabilirler.

SpaceX de Google gibi bu anlaşmadan oldukça memnun. Çünkü şirket yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Google hizmetleri ile Starlink’in yüksek hızlı internetinin birleşiminin kullanıcıları çok memnun edeceğini söylediler.

Starlink Nedir?

Starlink

Starlink, SpaceX tarafından geliştirilen bir uydu internet hizmetidir. Uzayda, şu an 1500’den fazla Starlink uydusu mevcut. SpaceX projesi kapsamında bu sayı daha da artacak.

Starlink internet hizmetleri şu an BETA programı kapsamında 7 ülkede hizmet veriyor. Şirketin ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Polonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da kullanılabilir olan internet hizmeti için sabit bir fiyat politikası bulunuyor.

Starlink kullanıcıları 99 dolar abonelik ücreti ödüyorlar. Bunun yanı sıra internet hizmetinden faydalanmak isteyenler abonelik ücretinin dışında bir defalık 499 dolar Starlink Kit kurulum ücreti ödüyorlar.

Siz Google Cloud ile SpaceX arasında yapılan anlaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.