Yeni Starlink Uyduları Uzaya Fırlatıldı

Uzay çalışmalarıyla tanınan SpaceX, uydu interneti erişimi üzerine inşa ettikleri Starlink uydularının sayısını artırıyor. Şirket, internet erişimini geliştirmek için neredeyse her ay yeni Starlink uyduları fırlatıyor. En son fırlatılan yeni Starlink uyduları da 29 Nisan’da uzaya gönderildi.

Bundan önceki en son fırlatma 7 Nisan tarihinde gerçekleşmişti. Şirket, 29 Nisan’da 60 adet uyduyu daha uzaya fırlattı. Bu boşluk SpaceX’in, bir süredir fırlatmaya verdiği en uzun ara oldu. Bu uydularla birlikte SpaceX, 1500’den fazla Starlink uydusu gönderdi.

Uydular BETA Olarak Hizmet Vermeye Başladı

SpaceX

SpaceX, uydularla sadece internet hizmeti sağlamayı düşünmüyor. Şirket internet hizmetinin yanı sıra uyduları keşif ve bilimsel amaçlar doğrultusunda da kullanmayı planlıyor. Bunun dışında, şirketin bazı uyduları ordulara satmak gibi bir planı da mevcut.

2015 yılında planlamasına başlanan proje, 2019 yılında hayata geçti. SpaceX ilk olarak 60 tane uyduyu Falcon 9 fırlatma aracı ile uzaya gönderdi. Şirket uyduların sayısını artırarak projeyi bir an önce tamamlamayı hedefliyor. Bunun için de iddialara göre günde 6 adet uydu üretiliyor.

SpaceX, 2020 yılında projenin BETA programını başlattı. İlk olarak Kuzey Amerika’da başlayan BETA programı günümüzde 7 ülkede erişime açık durumda.

SpaceX, BETA programında hizmet verecekleri ülkeleri ekonomik durumlarına göre seçtiklerini belirtiyor. Bu yüzden de program şu anlık sadece ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Polonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da hizmet veriyor.

Ancak SpaceX CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada BETA programının 2021 sonunda biteceğini ve hizmetin tüm ülkelerde kullanılabilir olacağını söyledi.

İnternet Hizmeti Türkiye’ye Gelecek

İnternet

SpaceX, geçtiğimiz aylarda sunacağı internet hizmetinden Türkiye’de faydalanmak isteyenler için bir ön başvuru formu paylaşmıştı. Bu durum da Starlink projesinin çok yakında Türkiye’de de kullanılabilir olacağını düşündürmüştü.

Ancak SpaceX, başvuru formunu paylaştıktan sonra henüz bir adım atmadı. Fakat, Elon Musk’ın yaptığı açıklamayı göz önünde bulundurduğumuzda SpaceX’in her an ülkemizde de internet hizmeti sağlaması mümkün.

Ancak, şirketin internet hizmeti için belirlediği fiyat her ülkede sabit olacak. SpaceX internet hizmeti isteyenler aylık 99 dolar abonelik ücreti ödeyecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar, başvuru esnasında 499 dolar Starlink Kit kurulum ücreti de ödemek zorunda.

2027’de tamamlanması beklenen projenin SpaceX’e maliyeti için 10 milyar dolar gibi bir miktar tahmini mevcut.

Sizler Starlink projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? SpaceX, hizmeti ülkemize getirdiğinde abone olacak mısınız? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.