Google Highlight, Twitter’da Takipçilerine Duyuruldu!

Google Highlight, Google’ın arama sistemiyle ilgili yeniliklerin paylaşıldığı Google SearchLiaison Twitter hesabında bu kez yeni bir özellik ile tanıtıldı. Google Highlight -içerik vurgulama- ilk kez 2018 Aralık ayında yalnızca AMP sayfalar için yaratılmıştı. Google, vurgulama özelliğini bu kez HTML sayfalar için de düzenli hale getirerek aradığını bulmakta zorlanan site kullanıcılarına iyi bir haber verdi. Böylelikle vurgulama özelliği hem mobil sitelerde hem de web sitelerinde artık yaygın bir şekilde karşımıza çıkacak. Google, ayrıca Twitter hesabında bu özelliğin nasıl kullanılacağıyla ilgili, kullanıcılarına gayet açıklayıcı linkler de eklemiş.

Google Highlight Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google’da arama yaptığımızda öne çıkanlarda araştırmacının dikkatini çekmek için sayfanın en başında “snippet” adı verilen bir kaynak kodu kullanılır. Bu snippet’lara tıklandığı zaman Google direkt olarak kişiyi siteye yönlendirip Google Highlight özelliğiyle aramak istediği bilgiyi sarı renkle, bu şekilde belirtip vurgular. Bu sayede Google, web tasarımcılarının ve içerik üreticilerinin vurgu konusunda ekstra bir efor sarf etmesine gerek kalmadığını da belirtmiş oluyor.

google highlight
  1. Yukarıda da göründüğü gibi arama kutucuğuna yazdığımız girdi snippet içeren sitede ilk görsel gibi karşımıza çıkar.
  2. Daha sonra, sitenin linkine bastığımızda bizi sağdaki görselde de göründüğü gibi paragrafın olduğu bölüme yönlendirir ve sarı renkle vurgu yaparak aramamızı çok daha kolay hale getirmiş olur.

Google, Google Highlight’ın yeni özelliğini duyurduğu Twitter hesabında bu konuyla kullanıcıların daha fazla bilgi sahibi olması için attığı tweet ile bir bilgilendirme linki de vermiştir.

“…Web yöneticileri tarafından herhangi bir işaretlemeye gerek yoktur. HTML sayfalar için bu, “Metne Kaydırma” ile otomatik olarak gerçekleşiyor. Buradan daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz: https://support.google.com/webmasters/answer/6229325″

HTML ve AMP Sayfalar Nedir?

HTML (Hypertext Markup Language), web sayfaları oluşturulurken kullanılan bir sistemdir. Genellikle CSS dili ile kullanılarak web tasarımı konusunda daha dikkat çekici bir sayfa oluşturmamıza yardımcı olur.

AMP (Accelerated Mobile Pages) sayfalar ise aksine mobil uygulamaların hızlandırılmış şekilde açılmasını sağlayan açık kaynaklı bir kod olarak adlandırılır. Yönergeleri de Google tarafından hazırlanmıştır.

Google Yeniliklerine Devam Edecek mi?

Son zamanlarda COVID-19 ile mücadele konusunda geliştirdiği yeni Sodar uygulamasıyla da gündemde olan Google, bu kez kullanıcılarına daha rahat bir araştırma ortamı sunmuş oluyor. HTML sayfaların da geliştirilmiş özellik olarak düzenli faaliyete geçmesi birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Öne çıkan sitelerde aramış olduğumuz paragrafa sarı bir fon yaratarak hem araştırmacının dikkatini çekmiş oluyor hem de araştırmaları daha hızlı bir hale getiriyor. Üstelik artık web yöneticileri de bu işi kendileri yapmak durumunda kalmıyorlar. Google ilerleyen zamanlarda daha yeni ve çarpıcı içeriklerle karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Siz bu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Google Highlight, Twitter’da Takipçilerine Duyuruldu!” üzerine 7 yorum

  1. Harika olmuş artık Aradığımızı daha hızlı bulacağız. bilgilendirme için teşekkürler.

  2. Google Chrome da öğeyi denetle diyip yaptığımız kelime aratmayı Google’ın arayüzünden yapabilmemiz kolaylaştırıcı olmuş 👍

Yorumlar kapalı.