Google Sodar, Sosyal Mesafeyi Korumanıza Yardım Ediyor

Koronavirüs hayatımıza sosyal mesafe kavramını getirdi. Yeni normal hayatımızda bu mesafeyi tam olarak korumak her zaman mümkün olmayabilir ya da sorun yaşıyor olabilirsiniz. Google da işte tam da bu durumlar için yeni bir araç piyasaya sundu. Google, Google Sodar adında alınması gereken önlemlerden biri olan sosyal mesafeyi korumak için bir artırılmış gerçeklik geliştirdi.

Google Sodar adı verilen artırılmış gerçeklik aracı, sosyal mesafe için ideal olarak belirtilen 2 metre mesafe kuralını kullanıyor. Bu 2 metrelik mesafe kullanıcılara dairesel bir çizgiyle gösteriliyor. Gösterilen çizginin iç tarafında bulunan noktalar ise güvenli alanı temsil ediyor. Bu sayede evinizden dışarıya çıktığınızda Sodar’ı kullanarak diğer insanlardan ne kadar uzak mesafede durmanız gerektiğini görebiliyorsunuz.

Sodar, Google’ın v79 sürümünde Android için Chome’da kullandığı bir standart olan WebXR ile kullanılan basit bir tarayıcı tabanlı uygulamadır. Bu nedenle, Sodar yalnızca artırılmış gerçekliği destekleyen Android cihazlarda Chrome üzerinden kullanılabiliyor.

Google Sodar Nasıl Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik aracı Sodar’ı kullanmak için Sodar’ın internet sitesine girmeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise Play Store’dan indirebileceğiniz bir uygulama olarak geliştirilmemiş olması. Sodar’ın internet sitesine girdiğinizde bir QR kodu göreceksiniz. Eğer internet sitesine bilgisayar üzerinden girdiyseniz ekranda gösterilen bu kodu Android telefonunuza okutmanız gerekiyor. Telefondan girdiğiniz taktirde QR kodu okutmanıza gerek yok. Siteye girdikten sonra artırılmış gerçeklik uygulaması tarafından sizden bir kamera izni isteniyor. Kamera iznine onay verdiğiniz anda Sodar çalışmaya başlıyor ve bu sayede bulunduğunuz konuma göre sosyal mesafe çizgisini görebiliyorsunuz.

  1. Telefonunuzdan Chrome tarayıcısını açın.
  2. https://sodar.withgoogle.com/ ‘a gidin.
  3. “AR’ye gir” kutusuna tıklayın.
  4. Kamera erişimine izin ver’e tıklayın.
  5. Kameranızı yere çevirin ve beyaz noktalar görünene kadar hareket ettirin.

Google’ın sunduğu bu hizmetten sonra gözler şimdi Apple’a çevriliyor. Android işletim sisteminde çalışan Google Sodar’dan sonra iOS işletim sisteminde kullanılmak üzere benzer bir artırılmış gerçeklik aracı üzerinde çalışmalar gündeme gelebilir.

Daha önce de çeşitli artırılmış gerçeklik yeniliklerini piyasaya sunan Google, yeni uygulaması Google Sodar ile koronavirüsle mücadele verdiğimiz yeni normal hayatımızda çok faydalı olabilecek bir araç sunuyor. Peki sizce pratik bir uygulama mı? Google Sodar’ı günlük hayatınızda kullanacak mısınız?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.