Google Dokümanlar, İhtiyaç Duyulan Özelliğe Kavuşuyor!

Son derece başarılı bir Word alternatifi olan Google Dokümanlar, gerekli olan yeni bir özelliğe kavuşuyor. Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar metinlerin önüne ya da arkasına görsel yerleştirebilecek.

Ücretsiz bir şekilde tüm kullanıcılar tarafından erişilebilen Google Dokümanlar, oldukça iyi bir performans veriyor. Özellikle, mobil cihazlar tarafında fazlasıyla kullanışlı olan uygulama, her türlü yazma eyleminde kullanıcıların imdadına yetişiyor.

2006 yılından beri hayatımızda olan Google Dokümanlar, henüz eksiklerini tam olarak giderebilmiş değil. Öyle ki, en büyük rakiplerinden Microsoft Word ile aralarında özellikler açısından büyük bir fark var. Ancak Google, bu farkı bugün biraz daha kapattı.

Microsoft Word’ün, Word 97’den beri desteklediği yazı önüne ya da arkasına görsel koyma işlemi artık Google Dokümanlar programında da yer alacak!

Bu kadar uzun zamandır özelliğe Google Dokümanlar uygulamasında yer verilmemesi, kullanıcıları farklı yollar aramaya bile teşvik ediyordu. Her ne kadar geç kalınmış bir özellik olsa da kullanıcıları memnun edeceğine şüphe yok.

Google, yeni özellik ile birlikte Microsoft Word’den aktarılan metin içerikli görsellerin formatında da bir bozulma yaşanmayacağını ifade ediyor. Üstelik sadece alırken değil, Dokümanlar’dan Word’e aktarımlarda da bu içeriklerde bir problem yaşanmayacağını belirtiyor.

Google Dokümanlar’da Metnin Arkasına Resim Ekleme Nasıl Yapılır?

Dokümanlar için eklenen yeni resim özelliği son derece basit. Google Dokünmanlar’da bir metnin önüne ya da arkasına görsel eklemek için yapmanız gerekenler şunlar:

  • Görsel eklemek istediğiniz belgeyi açın.
  • Eklemek istediğiniz görseli “Ekle” sekmesindeki seçeneklerle ya da kopyala-yapıştır seçeneğiyle belgeye yükleyin.
  • Daha sonra eklediğiniz görselin üstüne tıklayın.
  • Görsele tıkladığınız anda araç çubuğunda ortaya çıkan “Resim Seçenekleri” butonuna tıklayın. Bu buton “Kırp” ve “Resmi Değiştir” seçenekleri arasındadır.
  • Ardından sağ tarafta açılan resim seçenekleri arasından “Metin Kaydırma” bölümüne tıklayın.
  • Yeni eklenen özellikler sayesinde metnin önüne ya da arkasına görsel yükleyebilirsiniz.
Google Dokümanlar yeni özelliğe kavuşuyor

Resimde de gözüktüğü üzere özellikler henüz kullanıma sunulmadı. Ancak, çok yakında kullanımda olacak özellik ile Metin Kaydırma seçenekleri arasında iki yeni özellik daha yer alacak.

Google, bu özelliğin Google hesabı olan tüm kullanıcılar için aktif hale geleceğini ifade ediyor. Bu nedenle, herhangi bir ücret ödemeden tüm Google Dokümanlar kullanıcılarının özellikten faydalanması mümkün.

Bu yeni özellik ile birlikte Word ve Dokümanlar arasındaki mesafe de biraz daha azalıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.