Google Asistan Telaffuz Konusunda Geliştirilecek

2016 yılında Google tarafından kullanıma sunulan Google Asistan geliştirilmeye devam ediliyor. Geliştirdiği sanal asistanı daha kullanışlı hale getirmeye çalışan Google, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Google Asistan geliştirileceği sıradaki konu ise telaffuz oluyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddialar, sesli asistanın “Hey Google” komutuna ihtiyaç duymadan çalışabileceğini söylüyordu.

Yeni Google Asistan Özellikleri Çok Yakında

Google Asistan’ın daha kullanışlı olabilmesi için bir doğal dil anlama (NLU) teknolojisi mevcut. Bu teknoloji sayesinde asistan, yerel dillerdeki cümleleri ve isim telaffuzlarını daha iyi anlayabiliyor.

Ancak bu teknoloji bazı dillerde ve karmaşık cümlelerde yetersiz kalabiliyor. Çünkü bazı diller bağlamsal olduğu için ve konuşma şekilleri kişiden kişiye değişebildiği için asistanın telaffuzları anlaması zor olabiliyor.

Sanal asistan özellikle yaygın olmayan özel isimlerin telaffuzu konusunda pek başarılı değil. Bu durumun farkında olan Google, asistanın telaffuzunu geliştirme konusunda çalışmalara başladı.

Google, asistanın, insan isimlerinin telaffuzunu daha başarılı yapabilmesini istiyor. Çünkü Google, insan isimlerinin özel olduğunu ve bunların telaffuzunun doğru olması gerektiğine inanıyor. Bunun için de Google’ın getirdiği en büyük yeniliklerin başında, Google Asistan’a özel isim öğretme özelliği geliyor.

Bu özellik sayesinde Google Asistan kullanıcıları sanal asistana, kişilerinin isimlerini, kendi telaffuz şekillerine göre öğretebilecekler.

Google, kullanıcıların güvenliği açısından ses kayıtlarını tutmayacak. Sanal asistan, telaffuz şeklini bir kere dinleyerek hafızasına kaydedecek. Daha sonra kullanıcılar kaydettikleri isimleri söylediklerinde daha düzgün bir telaffuzla karşılaşabilecekler.

Bu özellik şu anlık sadece İngilizce için mevcut. Ancak Google yaptığı açıklamada bu özelliği başka dillerde de kullanıma sunacağını belirtiyor.

Google BERT Nedir?

Google BERT

Google, yaptığı açıklamada sanal asistanın performansını artırabilmek için asistanda BERT kullanılacağını belirtiyor. BERT, Google’ın 2015 yılında geliştirdiği bir algoritmadır. Google algoritmayı kullanıcıların sorularına daha doğru yanıtlar vermek için geliştirmiştir.

Google’ın yaptığı açıklamaya göre Google BERT, artık Google Asistan’da da mevcut olacak. Google Asistan, bu sayede sorulara daha doğru yanıtlar vermek için önceki etkileşimlere de erişecek. Bunun yanı sıra asistan, ekranınızda o an görüntülediğiniz şeyi de algılayabilecek.

Algoritmayı örneklemek için Google Asistan ile İstanbul hakkında konuştuğunuzu varsayalım. Konuşmanın devamında tarihi yerleri göster gibi bir komut verirseniz asistan bunun otomatik olarak İstanbul’daki tarihi yerler olduğunu algılayacak.

Sizler Google’ın yeni geliştirdiği özellikleri nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.