Google Asistan Hey Google Komutu Olmadan Çalışabilecek

Teknolojinin sürekli gelişmesi, şirketleri gelişen teknolojiyi sürekli takip etmek zorunda bırakıyor. Birçok şirket, kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla cihazlarını, yazılımlarını ve şirketlerini yenilemeye devam ediyor. Google da bu şirketlerden birisi. Şirket, hem yazılımlarını hem cihazlarını sürekli güncel tutarak kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Bu kapsamda Google, Android kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için 2016 yılında Google Asistan’ı piyasaya sürdü. Siri’ye rakip olan Google Asistan, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Şirket, sanal asistanı için bir yenilik daha eklemek üzere. İddialara göre artık Google Asistan, “Hey Google” komutu olmadan bazı işlemleri yapabilecek.

Özellik Çok Yakında Kullanıma Sunulacak

Android 11 ile birlikte Google Asistan ayarlarında “Guacamole” adında bir menü çıkmıştı. Henüz aktif olmayan bu menü, Android kullanıcılarını merak içerisinde bırakmıştı. Ortaya atılan iddialara göre Google, çok kısa bir zaman içerisinde bu menüyü kullanıma açacak.

Ayrıca iddialara göre Android kullanıcıları, Google Asistan’ı, Guacamole menüsü sayesinde “Hey Google” komutunu söylemeden kullanabilecekler. Ancak bu özellik şimdilik bazı işlemlerle kısıtlı olacak.

Kullanıcılar, sadece çağrıları yanıtlama ve alarmları durdurma işlemlerini bu menü sayesinde yapabilecekler. Fakat, bu özelliğin Google Asistan’ın kullanılabilirliğini yükselteceğini düşünürsek, işlem sayısının da zaman içinde artırılacağını söyleyebiliriz.

Kullanıcılar, Guacamole menüsünü kullanmadan önce bazı hüküm ve koşulları kabul etmek zorunda olacaklar. Şimdilik bu koşulların ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Fakat, özelliğin kısa bir süre sonra kullanıma açılması beklendiği için Google tarafından bir bilgilendirme yapılacaktır.

Söz konusu özellik, Google Asistan’ın ulaşılabilir olması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Sonuçta, sanal asistanların hızlı ve kolay bir şekilde eyleme geçmesi kullanıcıların isteğini karşılayacaktır.

Google Asistan Nedir

Google

Google Asistan, 2016 yılında kullanıma sunulan bir sanal asistandır. Asistan ilk olarak sadece Pixel telefonlarda mevcuttu. Fakat 2017 yılında üçüncü taraf geliştiriciler için Google Asistanı kullanabilecekleri bir yazılım geliştirildi. Günümüzde ise birçok Android telefon ve saat sahibi tarafından kullanılabiliyor.

Kullanıcıların akıllı telefon kullanımını oldukça kolaylaştıran asistan, birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılıyor. Google da kullanıcılarını memnun etmek için her geçen gün Google Asistan’a yeni özellikler kazandırmaya çalışıyor.

Sizler Google Asistan’ın yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu özellik Google Asistan’ın daha kullanışlı olmasını sağlayacak mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.