Google Aramalarında Kaygı Değerlendirmesi

Google aramalarında kaygı değerlendirmesi yapmaya başladı. Kaygı Değerlendirme Aracı, Google ve Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı ortaklığı sonucu geliştirildi. Arama devi Google’ın, Ulusal Akıl Hastalığı İttifakı (NAMI) ile ortaklık kurduğu yeni Kaygı Değerlendirme Aracı, COVID-19 ile beraber tetiklenme ihtimali olan anksiyete sorununa yardımcı olmak adına yapılmış durumda.

Genel tıbbi uygulamada ve genel popülasyonda görülen en yaygın anksiyete bozukluklarından biri yaygın anksiyete bozukluğudur (YAB). Türkiye Psikiyatri Derneği’ne göre yaygın anksiyete bozukluğu bulunan kişilerde “sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu” söz konusu imiş. Aşırı endişe kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutlarda olarak normal bir yaşantı sürmelerine engel oluyormuş. Kısaca, gerçek bir nedeni olmasa bile ortaya çıkan ve durdurulamayan bir endişe durumundan bahsediliyor.

Anksiyete kendisini çok çeşitli semptomlarla gösteren, biyolojik faktörlerin bir sonucu,
çevredeki bir değişiklik veya stresli bir olaya maruz kalma gibi sebeplerden tetiklenebilen bir psikolojik rahatsızlık. COVID-19‘un sebep olduğu stres ile toplulukların zihinsel sağlık konularında ve ihtiyaçlarında artış görülmüş durumda. Geçen hafta yayınlanan yeni Sayım Bürosu verilerine göre, Amerikalıların üçte birinin artık klinik kaygı veya depresyon belirtileri gösterdiği ortaya konmuş.

Google Arama'da kaygıyla alakalı aramalar
Google Arama’da kaygıyla alakalı aramalar yapıldığında ankete erişim sağlanabilecek.

Google Aramalarında Kaygı Değerlendirmesi

ABD’nin en büyük akıl sağlığı kuruluşu olan Ulusal AKıl Sağlığı İttifakı ve Google, akıl
sağlığı kaynaklarına erişim için ortaklık kuruyor.
ABD’deki bir insan kaygı hakkında bilgi almak için Google’a başvurduğunda GAD-7(Genel Anksiyete Bozukluğu-7) adı verilen
klinik olarak doğrulanmış bir ankete erişim sağlayabilecek. Kişilere son 2 hafta boyunca her bir semptomdan ne sıklıkta rahatsız olduklarını soran 7 soruluk bir ankettir. Yanıt seçenekleri “hiç de değil”, “birkaç gün”, “günlerin yarısından fazlası” ve “neredeyse her gün”, sırasıyla 0, 1, 2 ve 3 olarak değerlendirilmiş. Bu yedi soruluk anket, bir sağlık uzmanının sorabileceği soruların çoğunu kapsıyor ve yanıtlarınız toplanmıyor veya başkalarıyla paylaşılmıyormuş.

GAD-7, Google Arama’da bulunan üçüncü sağlık taramasıdır. Google’ın daha önce Depresyon ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) hakkında yapılan aramalara göre yönlendirdiği, klinik olarak doğrulanmış ilgili anketleri de bulunuyor. Hatırlatmak isteriz ki bu yapılan anketler sizlere KESİN OLARAK TANI KOYMAZ, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Araç sadece kaygı düzeyinizi anlamanıza yardımcı olmaya çalışır.

Google Arama'nın kaygı anketi sayfası
Google Arama’nın kaygı anketi sayfası

Bu anketler ABD kullanıcılarının kaygı hakkında arama yaptıklarında karşılarına çıkacak. Teste buradan ulaşabilirsiniz veya sorulara bakabilirsiniz.

Yüksek Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilebilir

Anksiyete ve depresyon belirtileri sıklıkla birlikte görülmesine rağmen birbirlerinden farklı oldukları doğrulanmıştır. GAD-7 araştırmalarına göre YAB ve depresyon semptomlarının fonksiyonel bozukluk üzerinde farklı fakat bağımsız etkileri olmuştur.

YAB tedavi edilebilir bir hastalık olup, var olduğu düşünüldüğünde ilk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılıyormuş.

ÖNEMLİ HATIRLATMA / BİLGİLENDİRME

Bu yazıda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle sağlık veya tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi bir durum veya bir sağlık sorununuz varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna veya doktora danışınız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.