Google Arama Geçmişi için Yeni Bir Seçenek Geliyor!

Google arama geçmişi için yeni bir özelliği geçtiğimiz perşembe günü duyurdu. Aslında bu yeni seçeneği Google I/O 2021 etkinliğinde daha önce görmüştük. Yeni özellik, mobil cihazlarda arama geçmişinizin son 15 dakikalık kısmını silmeyi mümkün hale getirmekte.

Ancak şu an için yalnızca Google’ın iOS uygulamasında mevcut olduğunu belirtelim. Fakat, önümüzdeki dönemde Android tarafında da sunulacak.

Masaüstünde Google Chrome, geçmişi silme konusunda otomatik olarak 3, 18, 36 aylık seçenekler sunmakta. Tercihinize göre bu seçeneklerden birini seçerek otomatik geçmişi silebilir ya da kendiniz temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Google 15 dakikalık geçmişi silme.
iOS Ekran Görüntüsü

Google arama geçmişinizi kimi zaman deneyiminizi ve reklamlarınızı kişiselleştirmek için kullanmakta. Bu geçmişi tek bir butonla yok etmek oldukça kolay bir yöntem. Aynı zamanda arama geçmişiniz için sadece silme yöntemiyle değil şifreleme yöntemiyle de güvenlik elde etmeniz mümkün. Bu sayede arama geçmişinize koyacağınız şifre ile güvenlik elde etmeniz edebilirsiniz.

Google Arama Geçmişi Nedir?

Arama geçmişi sayesinde Google üzerinde daha önce ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları görmeniz mümkün. Aslında arama geçmişi oldukça faydalı bir özellik. Bir siteyi en son ziyaret etme tarihinizi, unuttuğunuz bir siteyi bulmanızı ya da kişiselleştirilmiş arama sonuçlarına bu sayede ulaşabilirsiniz.

Arama geçmişiniz gün, saat, dakika gibi birçok detaya sahip. Geçmişte bulunan her şeyi silmeniz ya da bir kısmını seçerek silmeniz mümkün. Ancak yeni özellik ile saniyeler içerisinde son 15 dakikalık arama geçmişinizi kolaylıkla silebilmektesiniz.

Bir diğer nokta ise arama geçmişi ayarlarınız. Google yeni kurulan her hesapta web ve uygulama etkinliği kaydetmeyi aktif halde sunmakta.

Arama geçmişi ayarları.
Arama Geçmişi Ayarları

Bunu arama geçmişinizde bulunan ayarlar kısmından görüntüleyebilirsiniz. Bu etkinlik kaydı aslında sizin Google üzerinde yaptığınız tüm hareketleri kontrol etmek. Örneğin Google üzerinde bir görsel aradığınızda Şuradan resim görüntülendi: Görüntülediğiniz resmin kaynağı şeklinde bir kayıt gerçekleşmekte.

Bu durum aradığınız siteler, ziyaret ettiğiniz sayfalar içinde geçerli. Bu sayede Google size özel arama ve reklam konusunda çok daha gelişmiş seçeneklere sahip. Ancak Web ve Uygulama Etkinliği seçeneğini kapatarak bu kaydı durdurmanız mümkün.

Aynı zamanda bu menüde otomatik geçmiş silme konusunda bir seçenek bulunmakta. Bu sayede arama geçmişinizin seçtiğiniz aylarda otomatik olarak silinmesini ayarlamanız mümkün.

Sizler Google’ın sunduğu yeni özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.