Google Alışveriş için Güvenilir Mağaza Özelliği Geliyor!

Google, Alışveriş uygulaması için yeni bir özellik geliştiriyor. Şirket, platformun daha güvenilir bir platforma gelmesi için çabalıyor. Bu kapsamda Google Alışveriş uygulaması için güvenilir mağaza rozeti özelliği geliyor. Google, bu özellik üzerinden daha çok kullanıcıya hitap etmeye çalışacak diyebiliriz.

Yeni geliştirilen bu özellik, alışveriş yapan kullanıcıların güvendikleri işletmelere para kazandırdıklarını bilmelerine yardımcı olacak. Bu aslında müşteri memnuniyeti ölçecek diyebiliriz. Yani Google, bu özellik üzerinden satıcıların hizmet kalitesini geliştirmeyi planlıyor. Şirket, bu sayede hem satıcıları ödüllendirecek hem de kullanıcılar nezdinde markalarının itibarlarını attırmayı da sağlayacaktır.

Satıcıların bu rozeti almak için dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut. Şirket rozeti vereceği satıcıların, ürünleri gönderim hızlarına özellikle dikkat edecek. Ayrıca Google, gönderilen ve iade edilen ürün maliyetleri ve iade süreleri gibi ayrıntıları da göz önüne alacak. Bu kriterler sonucunda uygun görülen satıcıların profilinin satın alma kısmında mavi onay işaretli bir ürüne sahip olacak.

Google tarafından geliştirilen bu özellik, hem satıcı hem de müşteri için güven ortamını oluşturmak adına oldukça faydalı olacaktır. Mağaza rozeti alan satıcılar daha fazla görüntülenme alacaklar. Bu sayede Google, görüntülenmesi az olan satıcılar için de trafiği artırmayı hedefliyor.

Google, Alışveriş Satıcılar için Tüccar Merkezi Özelliğini Geliştirdi

Google Alışveriş’e gelen bir diğer yenilik ise Merchant Center yani tüccar merkezi özelliği oluyor. Şirket, Merchant özelliği listelenen verilerin toplam trafiğini, tıklanma sayılarını satıcılara sunacak. Bu yeni özellik ile birlikte satıcılar, ürünlerinin rekabetçi pazar yerinde fiyatlandırılıp, fiyatlandırılmadığını test ediyor olacaklar.

Google, Alışveriş Satıcılar için Tüccar Merkezi Özelliğini Geliştirdi

Ayrıca Google, bununla birlikte fiyat değişiklikleri ile ilgili bilgileri de bu özellik ile kullanıcılara sunabilecek. Satıcılar, sattıkları her ürün için tahmini gösterimlere erişebilecekler. Sistem tarafından tıklanma oranları ve brüt kâr değerleri belirlenecek. Bunun yanı sıra satıcılar, rakipleri tarafından belirlenen fiyatları da analiz etme imkanına sahip olacaklar. Bu da fiyatların nasıl belirlendiğini ve toplam gelire nasıl yansıdığı hakkında bilgi verecektir demek mümkün

Bu uygulama ile en çok görüntülenme alan ürünler de satıcılara sunulacak. Satıcılar, en iyi ürünlerin hem anlık görüntüsü hem de zaman içinde toplam görüntülenme analizlerini de kolaylıkla yapacaklar. Bu sayede satıcılar ürünlerine gelen talebi ölçerek ilginin nasıl şekillendiğini daha iyi anlayacak da diyebiliriz.

Geliştirilen bu özelliklerle birlikte bazı araştırmacılara göre Google, Alışveriş hizmeti ile kendisini Amazon’un rakibi olarak konumlandırmayı hedefliyor. Google tarafından geliştirilen yeni özellikler de bu süreçte Alışveriş hizmetine büyük katkı sağlayacak diyebiliriz. Kullanıcı güvenini arttıracak rozet ve tüccar merkezi özellikleri, Google Alışveriş kullanıcıları tarafından memnuniyetle karşılanacaklardır.

Kaynak: https://9to5google.com/2022/03/28/google-shopping-trusted-store/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!