Google 2021 Yazına Kadar Çalışanlarını Evden Çalıştıracak

Google, 27 Temmuz Pazartesi yaptığı açıklamada çalışanlarının 2021 yılının yaz dönemine kadar evden çalışacaklarını duyurdu. Google en azından çalışanlarına 2021’in Haziran ya da Temmuz ayına kadar evden çalışma izni verecek.

Daha önceki açıklamalarda Google’ın, çalışanlarına 2020’nin sonunda kadar uzaktan çalışma izni verdiğini ve bazı çalışanlarının ise ofise gelmeleri gerekeceği belirtilmişti. Fakat hala devam eden pandemi sürecinde dev teknoloji şirketi Google, normalleşme sürecine 2021 yılına kadar tamamen girmeyecek. Google’ın bu duyurusunun diğer firmalara da bir etkisi olabileceği düşünülüyor. Ofiste bulunma zorunluluğu olmayan pozisyonlardaki çalışanların evden çalışması kararı şirket içerisindeki yoğunluğu büyük oranda azaltacak.

Diğer Teknoloji Devleri de Evden Çalışma Ortamını Düşünüyor

Çoğu teknoloji firması çalışanları için ofise geri dönüş tarihi vermeden uzaktan çalışma süresini “süresiz” olarak duyurmuştu. Çalışanlarının Ocak 2021’de ofise döneceğini bildiren Google bu kararından vazgeçti. Amazon ve Apple da Ocak 2021’de çalışanlarının ofise dönmesini isterken Twitter için durum “süresiz” olarak belirtilmişti.

Facebook da uzaktan çalışma stratejine olumlu bir yaklaşımda bulunuyor. Çalışanların ofise dönmeleri için kesin bir tarih belirtmeyen Zuckerberg, 5-10 yıl içerisinde Facebook’un iş gücünün yaklaşık %50’sinin uzaktan çalışabileceğini belirtmişti. Mevcut durumda ise Facebook’un yaklaşık 50.000 çalışanı evden çalışıyor.

google çalışanları için evden çalışma izni.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hala büyük bir artış gösteren COVID-19, teknoloji firmalarını ve diğer birçok büyük firmayı büyük oranda etkilemeye devam ediyor. 4 milyondan fazla vakaya sahip olan Amerika’da normalleşme sürecine girmek için “çok daha erken” gözüyle bakılıyor.

Wall Street Journal‘a göre Google tarafından 27 Temmuz Pazartesi verilen evden çalışma kararı yaklaşık 200.000 kadar çalışanı yakından etkileyecek.

Google’ın CEO’su olan Sundar Pichai, çalışanlarını bu konuda bilgilendirmek ve onlara daha önceden planlama imkanı verebilmek için şirket çapında bir e-posta ve çalışma çizelgesi gönderdi. Google için bu karar aslında geçen hafta verilmişti ve Wall Street tarafından bildirilen durum 27 Temmuz’da teyit edildi. Evden çalışma durumunun; Google’ın California’daki merkezinde, İngiltere’de ve Hindistan’da bulunan çalışanları için geçerli olacağı söyleniyor.

Dünyada hala devam eden COVID-19 pandemisi nedeniyle artan ölümler ve vakalar normal hayata dönüşü oldukça zorlaştırıyor. Bu yönde alınan tedbirler ne kadar şirketlerin çalışma performanslarını etkileyecek olsa da yapılması gereken olarak kabul ediliyor. Google’ın vermiş olduğu bu kararın diğer şirketleri de büyük ölçüde etkileyeceği beklenildiği için gelecek günlerde diğer teknoloji devlerinden benzer bir duyuruyu almak şaşırtıcı olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı