Gizlilik ile Ön Plana Çıkan Firefox Güncellemesi Yayınlandı

Mozilla Firefox 102 sürümü resmi olarak yayınlandı. Yeni Firefox güncellemesi ile birlikte gizlilik konusunun ön plana çıktığını söylemek mümkün. Özellikle izleyicilerin kullandığı parametreleri çıkaran yeni bir özellik güncellemeyle kullanıcılara sunuldu.

Birçok internet sitesi ziyaretçilerinin hareketlerini takip etmek için farklı araçlara başvuruyor. Bir internet sitesinin kaynağını tam olarak gösteren URL bağlantıları aynı zamanda ziyaretçilerin hareketlerini incelerken de kullanılıyor. Facebook gibi büyük çaplı internet sitelerinin bile başvurduğu araçlardan birisi ise URL sorgu parametrelerini kullanmak oluyor.

Bleeping Computer tarafından paylaşılan haberde yeni Firefox güncellemesinin bu durumu engelleyecek bir özelliğe sahip olduğu ifade ediliyor. Mozilla Firefox 102 sürümünde yer alan “Query Parameter Stripping” özelliği ile sorgu parametrelerini engellemek mümkün hale geliyor.

URL’in sonuna eklenen bu parametreler ile internet sitesi kullanıcıyı izleyebiliyor. Ancak Firefox’un yeni özelliği ile bu parametrelerin silindiği ve geriye kalan URL’le bağlantı kurulduğu belirtiliyor. Şimdilik yalnızca birkaç izleyiciyi engellese de gelecek dönemde bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Üstelik Firefox’un bu URL’lerden kaçışı otomatik olarak gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Kullanıcı bir bağlantıya tıkladığında ya da doğrudan adres çubuğuna URL’i yapıştırdığında Firefox’un yeni özelliği devreye giriyor. Olası bir durumda da sorgu parametrelerinden sıyrılmak için müdahalede bulunuyor. Ancak bunun için özelliği aktif hale getirilmesi gerekiyor.

Mozilla Firefox

Firefox’un Yeni Gizlilik Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Mozilla Firefox tarayıcısının yeni güncellemesi ile gelen gizlilik özelliğini aktif hale getirmek için birkaç adımı takip etmek gerekiyor. Sorgu parametrelerini engellemek için geliştirilen yeni özellik Firefox’un Gelişmiş İzlenme Koruması programı dahilinde yer alıyor.

Özelliği açmak için ise şu adımları takip etmek gerekiyor:

  • Firefox tarayıcınızın ayarlarına girin.
  • Gizlilik ve Güvenlik seçeneği ile devam edin.
  • Gelişmiş İzlenme Koruması ayarlarını Standart yerine Sıkı olarak değiştirin.
  • Daha sonra arama çubuğundan about:config aramasını gerçekleştirin.
  • privacy.query_stripping.enabled.pbmode seçeneğini true olarak değiştirin.

Bu adımların ardından yeni özellik aktif hale gelecektir. Ancak tüm bunları yapmadan önce Mozilla Firefox 102 sürümünün yüklü olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde yeni özelliği kullanmak mümkün olmayacaktır. Daha sonrasında özelliği kullanmak istemezseniz Gelişmiş İzlenme Koruması ayarlarını Standart hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Son zamanlarda gizliliğe önem veren tarayıcıların sayısı artış gösteriyor. Brave ve Firefox gibi tarayıcıların sunduğu izleyici engelleme özelliği önümüzdeki dönemde farklı tarayıcılarda görmek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/new-firefox-privacy-feature-strips-urls-of-tracking-parameters/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.