Brave Arama Sonucu Filtreleme Özelliğini Duyurdu

Piyasada bulunan başarılı tarayıcılar arasında yer alan Brave, kullanıcılarına yeni özellikler tanıtmaya devam ediyor. Brave, arama motoruna eklenen yeni özellik ile kullanıcılara sonuçları filtreleme imkanı veriyor. Bu sayede kişiselleştirilmiş bir arama deneyimi sağlanıyor.

Geçtiğimiz sene tanıtımı gerçekleşen Brave Search, yeni özellikler ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Geliştiricilerin eklediği en yeni özellik ise arama sonuçlarını değiştirmeye olanak sağlıyor. Filtreler sayesinde arama sonucunda çıkacak sitenin sıralaması geleneksel yöntemlerden çok daha farklı bir konuma gelebiliyor.

Goggles isimli bu yeni özellik sayesinde kullanıcıların daha önce keşfetmediği sitelere ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Google gibi arama motorlarının ön plana çıkarmadığı internet sitelerinin de bu filtreler aracılığıyla kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.

Kullanıcılar Kendi Filtrelerini Oluşturabiliyor

Özelliğin tanıtımının ardından kullanıma hazır birkaç filtrenin de kullanıcıları beklediği belirtiliyor. Bu filtreler arasında rakiplerine kıyasla daha küçük teknoloji bloglarını ve en çok görüntülenen bin siteden gelen içerikleri kaldırmayı seçmek mümkün.

Bunun haricinde Rust programlama diliyle alakalı içerikleri bulmak için de bir filtre oluşturulabiliyor. Ayrıca bu filtreler ile bir siteyi de arama sonuçlarına dahil etmemek bir seçenek olarak sunuluyor. Örneğin Pinterest’i sonuçlardan çıkaran bir filtre bulunuyor. Bu filtre sayesinde yapılan bir görsel aramasında Pinterest sonuçları devre dışı kalıyor.

brave arama sonucu filtreleme

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Brave, bu filtrelerin tamamen özelliği tanıtmak amacıyla geliştirildiğini belirtiyor. İlerleyen dönemde kullanıcıların ve geliştiricilerin kendi filtrelerini yapacağı da ifade ediliyor. Ancak filtre oluşturma işlemi beklenenden biraz daha zor gibi gözüküyor.

Brave’in paylaştığı blog yazısında bir kullanıcının Goggle oluşturmak için Github’da yer alan kaynak kodunu kullanması gerektiğini ifade ediyor. Bu nedenle kodlama bilgisi gerektiğini belirtmek gerek. Ancak ilerleyen zamanda çok daha fazla Goggle’ın geliştirileceği tahmin ediliyor.

Brave yaptığı paylaşımda Google ve Bing gibi arama motoru devlerinin birçok nedenle sonuç sıralamalarını değiştirdiğini vurguluyor. Ancak Goggles özelliği sayesinde bu sıralama değişikliği aramayı yapan kullanıcının isteği doğrultusunda gerçekleştiriliyor.

Özelliğin şimdilik beta sürümünde olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle oldukça kısıtlı sayıda Goggle bulunuyor. Fakat şirket, geçtiğimiz sene içerisinde Brave Search üzerinden 2.5 milyar aramanın gerçekleştiğini belirtiyor. Bu nedenle yakında çok daha fazla Goggle’ın kullanıcılar ile buluşması sürpriz olmayacaktır. Brave Search’ün arama sonucu filtreleme gibi yeni özellikler sayesinde Google’a rakip olma yolunda ilerlediğini söylemek de mümkün.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/22/23179067/brave-search-engine-apply-custom-rankings-filters-goggles

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.