Gelişmiş Gürültü Engelleme Özelliğiyle Sony WH-1000XM4

Aylar süren beklemenin sonunda yeni kablosuz kulaklık Sony WH-1000XM4 tanıtıldı. Kulaklık pazarında iddialı bir yere sahip olan şirket, yeni cihazda aktif gürültü engelleme özelliğini geliştirdiklerini ve aynı anda iki farklı cihaza bağlanabilen bir kulaklık ürettiklerini duyrudu. XM4’te 2018 yılında çıkan XM3’ten tasarım olarak çok bir farklılık bulunmuyor. Ayrıca XM4’te bir önceki cihaz gibi 30 saatlik bir pil ömrü sağlıyor.

Sony WH-1000XM4 Özellikleri

Sony yeni WH-1000XM4’ü, dinleyicinin müzik zevkini artırmak ve kullanım rahatlığı sağlamak amacıyla tasarlamış. Müzik dinlerken kulaklığı çıkartırsanız müzik duruyor ve yeniden taktığınızda devam ediyor. Buna benzer olarak, kulaklık takılıyken konuşmaya başlarsanız, müziği durdurabiliyor. Mikrofonları sayesinde dışarıdan gelen sesi kulaklığa veriyor. Speak-to-Chat özelliği ile bunu yapabilen cihaz, konuşmadığınızı algıladıktan 30 saniye sonra müziği tekrar başlatıyor. Bu özellik kullanıcının tercihine göre kapatılabiliyor. Kullanıcı dostu bir diğer özellik ise aynı anda iki cihaza bağlanabilme olarak gösteriliyor. Örneğin, aynı anda hem bilgisayar hem telefona bağlanabilen cihaz, gelen çağrıların farkında olmanıza yardımcı oluyor.

Kulaklığın yan yüzeyindeki alana dokunarak ses artırıp azaltılabiliyor, çağrı yanıtlanabiliyor, şarkı değiştirilebiliyorsunuz. Bunun haricinde alanın merkezine basılı tutulduğunda bağlanılmış cihazdaki sesli asistan aktif edebiliyor. Ayrıca cihazda 360 derece ses desteği de bulunuyor. XM4 USB-C ile şarj ediliyor ve kulaklık 10 dakikalık bir şarj ile 5 saatlik dinleme sunuyor.

Kulaklığın teknik özellikleri arasında, aktif gürültü engelleme için QN1 çipi bulunuyor. Sony, daha öncekilerle aynı çipi kullanmış olmasına rağmen, yeni eklenilen Bluetooth ses sistemi sayesinde üst düzey bir gürültü engelleme deneyimi yaşatacağına güveniyor. Kulaklığın içindeki 40mm sürücüler ile beklenildiği gibi oldukça yüksek bir ses kalitesi sunuyor. Bütün bunlara ek olarak cihaz, Uyarlanabilir Ses Kontrolü ile bulunduğunuz ortama göre ses seviyesini ayarlayabiliyor. Ayrıca, sürekli gittiğiniz kafe ya da spor salonu gibi ortamları tanıyor ve sesi ona göre ayarlıyor.

sony-wh-1000xm4

Kulaklığın su geçirmez olmaması, yüksek fiyatı, Speak-to-Chat özelliğinin şarkı söylerken de aktif olması, tasarım konusunda bir farklılık göstermemesi gibi bazı olumsuz eleştiriler de yapılıyor.

Ağustos ayının ortalarında çıkacak olan cihazın yurt dışı satış fiyatı 350 dolar olarak duyuruldu. Ülkemizde ne zaman çıkacağı ve fiyatı henüz belli olmayan cihaz, tüm olumsuz eleştirilere rağmen bu yılın en iddialı kulaklıklarından biri olarak gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.