GeForce Now Geri Adım Attı: Türk Oyuncular Kazandı!

Son dönemlerde dünyada sıkça adından bahsettiren GeForce Now teknolojisinin sahibi Nvidia, Türkiye’deki oyuncuların yoğun tepkilerine dayanamayarak geri adım attı. Birçok ünlü Twitch yayıncısının ve Youtube ünlüsünün de tepki gösterdiği fiyatlandırma ve kullanım politikası değiştirildi. Jahrein lakaplı Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç’un, kendisine gelen e-postayı Twitter’da paylaşmasıyla, şirketin değişikliğe gitmiş olduğu anlaşıldı.

https://twitter.com/jahreindota/status/1370465671423877120

GeForce Now Türkiye Cephesinde Ne Olmuştu?

Turkcell, Ocak 2021’de Nvidia ile işbirliği yaparak bulut oyun teknolojisini Türkiye’ye getireceğini söylemişti. Turkcell genel müdürü Murat Erkan, bulut teknolojisinin oyun dünyasında çığır açan bir yenilik olduğunu ifade etmişti. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcılara ucuza oyun oynama deneyimi sunacaklarını dile getirmişti.

Turkcell GeForce Now sunucularını Ankara’ya taşıdı. Böylece daha az takılmayla bu teknolojinin kullanımını daha pürüzsüz hale getirdi. Ancak, fiyatlandırma ve kullanım kısmı oyuncuların nefretini topladı. Kitlenin hem Turkcell’e hem de Nvidia’ya karşı cephe almasına sebep oldu.

Oyuncuların karşı çıktığı ilk problem fiyatlandırma oldu. GeForce Now, Avrupa sunucularından yaklaşık 5 Euro gibi bir fiyata erişilebiliyordu. Ancak Türkiye’de hizmet, Turkcell’in kar payı da eklenince yaklaşık 8 Euro fiyatlarına kadar ilerledi. Bu da Türk kullanıcıların yaklaşık 30 lirayı tamamen Turkcell’e ödemesi anlamına geliyordu.

Oyuncuların ilk fikri bu servisi Avrupa’dan daha ucuza kullanmak olmamıştı. Ancak, Netflix’in 30 liraya sunduğu hizmeti düşünürsek, sadece 30 lirayı aracı firma Turkcell’e vermek oyuncuları sinirlendirdi.

GeForceNow Türkiye Fiyatı geri adım

Hemen ardından firma bununla da kalmadı ve lansman döneminde Avrupa sunucusundan hizmete 6 aylık ya da 1 yıllık fiyat ödeyen kullanıcıların tamamını Avrupa sunucularından izin almadan çıkardı. Bütün Türk oyuncuları Ankara sunucusundan oynamak için zorladı. Fiyatlandırma ilk başta hafif şikayetlere sebep olmuştu. Ancak, Nvidia’nın kullanıcısından izin almadan onu kısıtlaması, Türk oyuncular cephesinde bardağı taşıran son damla oldu.

Twitch Yayıncılarının Tepkisi

Başta 1 yıllık veya 6 aylık parasını ödeyerek hizmeti Avrupa sunucularından alanlar isyan etmeye başladı. Twitter’da binlerce insan bunun haksızlık olduğunu ve kimsenin kullanıcıya zorla hizmet yönlendirmesi yapamayacağını savundu. Can Sungur da Twitter’daki paylaşımıyla bunun kabul edilebilir bir yanın olmadığı söyledi. Ayrıca, Nvidia ile sponsorluğunu bitirdiğini duyurarak sert bir şekilde tepkisini ortaya koydu.

https://twitter.com/csnaber/status/1369221574931447813
Can Sungur’un sponsorluğunu bitirdiğini duyurduğu tweet

Tüm bu olaylardan sonra GeForce Now cephesinden geri adım geldi. Avrupa sunucularındaki kullanıcıları zorla Türkiye sunucularına gönderme politikasından vazgeçti.

Bunun dışında Nvidia, Avrupa sunucularından Türkiye’ye geçen kullanıcılara ilk yıl 50 TL üzerinden hizmet verecek. Ayrıca, Nvidia artık verilerinizi Turkcell ile paylaşmayacak ve kendisi koruyacak. Bütün bu olayların üzerine bazıları GeForce Now hizmetinin yakında tüm kullanıcılar için 50 TL olacağını söylüyor.

Siz de tüm bu süreç hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uçaklara ve uzaya meraklı, video oyunu oynamayı seven ve haberlerini takip eden sıkı bir teknoloji takipçisi ve Uzay ve havacılık mühendisi.