GeForce Now Geri Adım Attı: Türk Oyuncular Kazandı!

nvidia_geforce_now_logo
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Son dönemlerde dünyada sıkça adından bahsettiren GeForce Now teknolojisinin sahibi Nvidia, Türkiye’deki oyuncuların yoğun tepkilerine dayanamayarak geri adım attı. Birçok ünlü Twitch yayıncısının ve Youtube ünlüsünün de tepki gösterdiği fiyatlandırma ve kullanım politikası değiştirildi. Jahrein lakaplı Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç’un, kendisine gelen e-postayı Twitter’da paylaşmasıyla, şirketin değişikliğe gitmiş olduğu anlaşıldı.

GeForce Now Türkiye Cephesinde Ne Olmuştu?

Turkcell, Ocak 2021’de Nvidia ile işbirliği yaparak bulut oyun teknolojisini Türkiye’ye getireceğini söylemişti. Turkcell genel müdürü Murat Erkan, bulut teknolojisinin oyun dünyasında çığır açan bir yenilik olduğunu ifade etmişti. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcılara ucuza oyun oynama deneyimi sunacaklarını dile getirmişti.

Turkcell GeForce Now sunucularını Ankara’ya taşıdı. Böylece daha az takılmayla bu teknolojinin kullanımını daha pürüzsüz hale getirdi. Ancak, fiyatlandırma ve kullanım kısmı oyuncuların nefretini topladı. Kitlenin hem Turkcell’e hem de Nvidia’ya karşı cephe almasına sebep oldu.

Oyuncuların karşı çıktığı ilk problem fiyatlandırma oldu. GeForce Now, Avrupa sunucularından yaklaşık 5 Euro gibi bir fiyata erişilebiliyordu. Ancak Türkiye’de hizmet, Turkcell’in kar payı da eklenince yaklaşık 8 Euro fiyatlarına kadar ilerledi. Bu da Türk kullanıcıların yaklaşık 30 lirayı tamamen Turkcell’e ödemesi anlamına geliyordu.

Oyuncuların ilk fikri bu servisi Avrupa’dan daha ucuza kullanmak olmamıştı. Ancak, Netflix’in 30 liraya sunduğu hizmeti düşünürsek, sadece 30 lirayı aracı firma Turkcell’e vermek oyuncuları sinirlendirdi.GeForceNow Türkiye Fiyatı geri adım

Hemen ardından firma bununla da kalmadı ve lansman döneminde Avrupa sunucusundan hizmete 6 aylık ya da 1 yıllık fiyat ödeyen kullanıcıların tamamını Avrupa sunucularından izin almadan çıkardı. Bütün Türk oyuncuları Ankara sunucusundan oynamak için zorladı. Fiyatlandırma ilk başta hafif şikayetlere sebep olmuştu. Ancak, Nvidia’nın kullanıcısından izin almadan onu kısıtlaması, Türk oyuncular cephesinde bardağı taşıran son damla oldu.

Twitch Yayıncılarının Tepkisi

Başta 1 yıllık veya 6 aylık parasını ödeyerek hizmeti Avrupa sunucularından alanlar isyan etmeye başladı. Twitter’da binlerce insan bunun haksızlık olduğunu ve kimsenin kullanıcıya zorla hizmet yönlendirmesi yapamayacağını savundu. Can Sungur da Twitter’daki paylaşımıyla bunun kabul edilebilir bir yanın olmadığı söyledi. Ayrıca, Nvidia ile sponsorluğunu bitirdiğini duyurarak sert bir şekilde tepkisini ortaya koydu.

Can Sungur’un sponsorluğunu bitirdiğini duyurduğu tweet

Tüm bu olaylardan sonra GeForce Now cephesinden geri adım geldi. Avrupa sunucularındaki kullanıcıları zorla Türkiye sunucularına gönderme politikasından vazgeçti.

Bunun dışında Nvidia, Avrupa sunucularından Türkiye’ye geçen kullanıcılara ilk yıl 50 TL üzerinden hizmet verecek. Ayrıca, Nvidia artık verilerinizi Turkcell ile paylaşmayacak ve kendisi koruyacak. Bütün bu olayların üzerine bazıları GeForce Now hizmetinin yakında tüm kullanıcılar için 50 TL olacağını söylüyor.

Siz de tüm bu süreç hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

apple-oyun-endüstrisi

Apple Oyun Endüstrisi İle Savaşa Giriyor

Çoğu oyuncu oyun endüstrisi ve Apple arasındaki bağlantıyı keskin bir şekilde görmez. Apple, insanlar için Playstation’a sahip olan Sony ya da Xbox’ın

Karanlık Enerji Nedir?

Karanlık Enerji Nedir? Evrenin En Büyük Gizemi

Görünür ve keşfedilebilir evren; Dünya, Güneş, diğer yıldızlar ve galaksiler dahil olmak üzere atomlar halinde bir araya toplanmış proton, elektron ve nötronlardan

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın