Fujifilm, macOS ile Sorun Yaşıyor!

Fujifilm, dünyanın en iyi kamera üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca şirket, AR-GE çalışmalarıyla sektöre öncülük de ediyor. Fakat son zamanlarda Fujifilm kullanıcıları, bazı sorunlarla karşılaşıyorlar. Bu sorunlardan birisi de Apple laptoplarda ortaya çıkıyor. Fujifilm tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı Fujifilm modelleri macOS ile uyuşmazlık sorunu yaşıyorlar.

Uyuşmazlık sorunun sebep olduğu problem, macOS kullanıcılarını belli bir süredir rahatsız ediyor. Fujifilm’in açıkladığı üzere X serisi ve GFX serisi kameraların sahipleri, dosyalarına macOS üzerinden erişim sağlamak istediklerinde sorun yaşıyorlar.

Şirketin belirttiğine göre bu sorun, kameranın içindeki SDXC kartında bir dosyanın içinde 4.000’den fazla fotoğraf varsa ve bu dosyalara macOS cihazlardan erişim yapılmaya çalışıldığında oluşuyor. Eğer hem Fujifilm model cihazınız hem de Apple laptopunuz varsa fotoğraf klasörlerinizi ayırmanız gerekecek.

Fujifilm’in 4.000’den fazla fotoğraf sorun oluşturuyor raporu, bazı kullanıcılar tarafından onaylanmadı. Kullanıcılar bu sayının 4.096 olduğunu iddia ediyor. Üstelik kullanıcılar, bu sorunun yeni ortaya çıkmadığını söylüyorlar. Çoğu kullanıcı, bu sorunu 2021’in ortalarından beri yaşadıklarını belirtiyor.

Şirket tarafından sorun sahibi olan kamera modelleri şu şekilde açıklandı: GFX100, GFX100S, GFX50S II, X Pro 3, X-T4, X-S10, XE4, XT30 II, ve X100V.

Fujifilm macOS Sorunu için Güncelleme Yayınlayacak!

Fujifilm, sitesinde yayınladığı bir duyuruya göre hafıza kartını çıkarırken çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca şirket, Apple’ın sitesinde yayınladığı protokollere uyulması gerektiğini de vurguluyor. Uyarılara rağmen yanlış bir şekilde hafıza kartını çıkarırsanız, veri kaybetme şansınız olduğunu da söyleyelim.

Fujifilm macOS Sorunu için Güncelleme Yayınlayacak

Şirket ayrıca yeni sıfırlanmış bir SDXC hafıza kartı hakkında uyarılarda bulundu. Söylediklerine göre bir klasöre 1.000’den fazla dosya atmamalısınız. Klasörünüzdeki dosyalar 1.000’e yaklaşırsa yeni bir klasör açmanız gerektiğini de eklediler. Ek olarak SDXC kartınızda kaydedilmiş önemli dosyalarınız varsa şirket o dosyaları kurtarmanın bazı yolları olabileceğini belirtiyor.

Fujifilm, bu sorunu çözecek bir güncelleme yayınlamayı planlıyor. Şirket, yayınlayacağı güncellemede tek bir dosyaya yazılabilecek dosya sayısını düşürmeyi planlıyor. Güncellemenin sorunun görüldüğü tüm modeller için yayınlanacağı belirtiliyor. Ancak şirket, güncellemenin tarihi hakkında net bir bilgi paylaşmadı.

Sizler bazı Fujifilm modellerinde yaşanan macOS sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, yayınlayacağı güncelleme ile bu sorunu çözebilecek mi? Sizler de Fujifilm cihazlar hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/2/5/22919108/fujifilm-macos-patch-inaccessible-files-bug-camera

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.