Fotoğraflar Uygulaması iOS 15 ile Görsel Kaynağı Belirtecek

7 Haziran tarihinde gerçekleşen WWDC ile iOS 15 resmi olarak tanıtıldı. iPhone cihazlarının yeni işletim sistemi sürümü, birbirinden farklı özelliklerle kullanıcılara sunulacak. Bu yeni iOS 15 özelliklerinden birisi ise Fotoğraflar uygulaması için geçerli olacak.

Apple cihazlarında yerleşik olarak gelen ve ekosisteme entegre edilmiş Fotoğraflar uygulaması, iOS 15 sürümünde çok önemli bir özelliğe kavuşuyor. Artık cihaza kaydedilen görsellerin hangi uygulama aracılığıyla kaydedildiği bilgisi de cihazda yer alacak.

Bu yeni özellik, iOS 15 ile eklenen “Bilgi” butonunun bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraf ile ilgili detaylı EXIF verilerinin yer aldığı bu yeni düğme, görselin çekildiği konum ve benzeri birçok bilgiyi de içeriyor.

Bilgi butonunda, bu verilerin haricinde yepyeni bir özellik daha mevcut. Bu butondaki verilerin arasında görselin hangi uygulamadan kaydedildiği de yer alıyor. Tabii ki, bu veri Kamera uygulaması ile çekilen fotoğrafların haricindeki görseller için geçerli oluyor.

Örneğin, Safari’de dolaşırken karşınıza çıkan bir görseli kaydettiğinizi düşünün. Bu görselin “Bilgi” kısmındaki EXIF verilerinin yanı sıra “Safari’den kaydedildi” isimli bir bilgi daha yer alıyor.

Üstelik bu bilgi, aynı zamanda bir etiket görevi de görüyor. Bunun anlamı da, Safari’den ya da Twitter’dan kaydedilen tüm görselleri bir arada görebileceğiniz oluyor.

Aynı etiket ile kaydedilmiş tüm görsellere ulaşmak için ise “Safari’den kaydedildi” ifadesinde kalın harflerle dokunmanız gerek. Bu işlem ile Safari’den kaydedilen tüm görselleri bir arada görmek mümkün.

ios-15-fotograflar-uygulamasi-gorsel-kaynagi
Görsel: MacRumors

Bu filtreleme ve etiket işlevi son derece faydalı olacaktır. Özellikle, uygulamadan gelen görsellerin bir arada bulunması oldukça sevindirici. Böylece, aranan fotoğrafların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilmesi mümkün.

iOS 15 ile Gelen Diğer Yeni Fotoğraf Özellikleri

Yeni iOS 15 ile birlikte Fotoğraflar uygulamasına gelen ilk özellik bu değil. Fotoğraflar’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri daha da gelişmiş Anılar oluyor. Fotoğraflardan kısa süreli video gösterileri oluşturan bu özellik çok daha akıllı bir hale geliyor.

Müzikler için Apple Music’le bağlanan Anılar, yeni bir tasarım ve arayüz ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Ayrıca, Fotoğraflar uygulamasında yer alan Öne Çıkan Fotoğraflar için de yeni tercihler iOS 15 ile geliyor. Belirli bir tarih, yer ya da kişiyi daha az öne çıkarmak mümkün oluyor. Böylece Fotoğraflar uygulamasının ana sayfasında tercih etmediğiniz fotoğrafları görmüyorsunuz.

Yeni özellikler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce görsel kaynağı özelliği işlevsel olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.