Ford Mustang Mach-E Üretimine Ağırlık Veriyor

Geçtiğimiz haftalarda elektrikli araç üretimi konusunda daha yoğun çalışmalar içerisine gireceğini belirten Ford, yeni bir haber ile gündeme geldi. Şirketin CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre Ford, Mustang Mach-E modelinin üretimine ağırlık verecek.

Jim Farley, Ford’un elektrikli araç üretimi konusunda son dönemde çok daha aktif hale geldiğini gösteren bilgiler ile sürekli gündeme geliyor. CEO’nun paylaştığı son Tweet ise Mustang Mach-E’nin üretimi hakkında oluyor.

Farley, Ford markasının sevilen araçlarından Mustang Mach-E modelinin üretimine yetişmekte zorlandıkların belirtiyor. Kullanıcıların bu modele inanılmaz bir talep gösterdiklerini de ifade ediyor. Bu nedenle gelecek yıllarda, Mustang Mach-E üretimini sıklaştıracağını dile getiriyor.

Farley tarafından paylaşılan bilgiler arasında üretim planları da yer alıyor. CEO, 2022 yılında ABD’deki üretimin yıllık 200.000 araç üstüne çıkacağını söylüyor. 2023 yılında ise bu üretim furyasına Avrupa’nın da dahil olacağını belirtiyor. Üretim hedeflerinin 2021 yılında gerçekleşen üretimin üç katı olduğunu da ifade ediyor.

Explorer ve Aviator Modelleri Gecikecek

Farley, Mustang Mach-E üretiminin artacağını belirtse de bunun için takip edecekleri stratejiyi açıklamadı. Ancak Automative News tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, iki adet elektrikli aracının üretimini erteleyecek. Böylece daha fazla Mustang Mach-E üretmek mümkün hale gelecek.

ford elektrikli araç üretimi
F-150 Lightning

Ford’un tedarikçilerine gönderdiği bir belgede Aviator ve Explorer modellerinin 18 ay kadar ertelendiği bilgisi yer alıyor. Üstelik bu modellerin üretildiği fabrikaların da değiştiği ifade ediliyor. Daha önce Ford’un Cuautitlan, Meksika fabrikasında üretilen bu modellerin geleceği hakkında bir bilgi henüz yok. Ancak Mekiska’da yer alan fabrikanın Mustang Mach-E üretimine ağırlık vereceği bilgisi mevcut.

Ford’un strateji değişikliğinin öncesinde Aviator ve Explorer modellerinin şirket için büyük önemi olduğu tahminler arasında yer alıyordu. 2023 ortalarında üretimi başlayacak F-150 Lightning modelinin ardından gelen en büyük elektrikli araçların bu iki model olması bekleniyordu.

Fakat, 18 aylık gecikme her iki modelin en erken 2024 yılında üretim bandına gireceklerini gösteriyor. Ayrıca belirttiğimiz gibi bu araçların hangi fabrikada üretilecekleri de henüz belli değil.

Ford, son dönemlerde elektrikli araç üretimi konusunda çalışmalarını hızlandırdı. Daha önce paylaşılan bilgiler ise 2023 yılının sonuna kadar 600.000 elektrikli araç üretimi hedefini gündeme getirmişti. Şirketin yeni stratejisi de bu hedefe ulaşmak konusunda yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.