Ford, Elektrikli Araç Üretimi Planlarını Açıkladı

Dünya otomotiv devlerinden Ford, elektrikli araç üretimi konusundaki gelecek planlarını paylaştı. 2023 yılının sonuna kadar 600.000 elektrikli araç üreteceğini açıklayan şirket, üretim hedeflerini ikiye katlıyor.

Ford’un elektrikli araç konusundaki hedeflerini açıklayan isim, şirketin CEO’su Jim Farley oldu. Önümüzdeki yıllarda ikinci en büyük elektrikli araç üreticisi olma hedefine sahip olan şirketin bu konudaki planlarını da açıkladı. Tabii ki elektrikli araç üretimini artırmak da bu planların başında geliyor.

Şirketin hedefi şu anki üretim hedefini ikiye katlamak oluyor. Daha çok Mustang Mach-E, F-150 Lightning ve E-Transit modelleri arasında dağılacak olan bu üretim artışı, şirketin hedeflerini gerçekleştirmesine katkı sağlayacak gibi gözüküyor. Toplamda üretilecek araç hedefi ise 600.000 olarak ifade ediliyor. Üstelik bu hedefe 2023 yılının sonuna kadar ulaşılacağı da belirtiliyor.

Jim Farley, yaptığı açıklamada Ford marka elektrikli araçların oldukça popüler olduğunun altını çiziyor. Bu konuda açıkladığı veriler ise bunu kanıtlayacak nitelikte. Mustang Mach-E modelinin üç farklı kıtada satışta olduğunu belirtiyor. F-150 Lightning’in ise 160 binden fazla siparişi olduğunu ifade ediyor.

Bunlara ek olarak E-Transit modelinin özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde oldukça popüler olacağını vurguluyor. Tüm bu veriler ışığında şirketin önceliğinin de değiştiğini ekliyor. Halihazırda var olan bu talepleri karşılamak Ford’un öncelikli işi haline geliyor. Farley, bu durumun şirketin beklediğinden çok daha üst seviyede olduğunu da belirtiyor.

Hedefler Şimdilik İkinciliği Gösteriyor

Oldukça uzun süredir araç üretimi yapan Ford, elektrikli araç devrimine de uyum sağlamak istiyor. Bu konuda attığı sağlam adımlar ile hedefini başarıyla tamamlama yolunda ilerleyen şirket, Tesla’nın ardından en büyük ikinci elektrikli araç üreticisi olmak istediğini de belirtiyor.

Farley, burada önemli bir noktaya daha dikkat çekiyor. Otomotiv endüstrisindeki bu değişimin ve ilk elektrikli araç örneklerinin çevre için son derece faydalı olduğunu belirtiyor. Ancak bu araçların “duygudan” yoksun olduğunu ekliyor. Hatta Farley, bu araçları beyaz eşya aletlerine benzetiyor.

Bu konuda Ford’un attığı adımların ise oldukça farklı bir yönde olduğunu ifade ediyor. Ford tarafından üretilen Mustang ve F-150 gibi ikonik modellerin elektrikli araçlar haline getirildiğini vurguluyor. Hatta, daha da fazla aracın yolda olduğunu da belirtiyor.

Bunun haricinde elektrikli araç ve pil üretimi konusunda da büyük yatırımlar yaptıklarını ifade ediyor. Tüm bunların sonucunda en büyük elektrikli araç üreticisi olmak isteyen Ford’un rakipleriyle mücadelesini ilerleyen zamanlarda takip edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.