Ford Araçlarına OTA Desteği Getirmeye Hazırlanıyor

Amerikan araba üreticisi Ford, teknolojiyi en sıkı takip eden araba üreticilerinin arasında yer alıyor. Şirket şimdi de araçları yazılım anlamında öne çıkaracak bir yenilik üzerinde çalışıyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre Ford, araçlarına OTA (Over the air) desteği sunmaya hazırlanıyor.

Ford, şu anlık sadece Ford F-150 ve Mustang Mach-E modellerine OTA yazılım desteği sunuyor. Hatta şirket, en son yazılım güncellemesini bu yıl yayınladı. 100.000’den fazla Ford araç sahibi bu sene içerisinde OTA desteği aldı. Ancak bu sayı Ford’a göre oldukça az.

Şirket 2028 yılına kadar yaklaşık 35 milyon adet OTA destekli araç üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda güncelleme desteği alacak ilk model de belli oldu. Ford, kısa bir süre içerisinde yeni Bronco modellerinde OTA desteği sunulacağını açıkladı.

Ford Araçlarına Alexa Desteği Geliyor

Amazon tarafından geliştirilen Alexa, yapay zeka destekli bir sesli asistan. Alexa özellikle Amerika’da oldukça fazla kullanılmaktadır. Ford da kullanıcılarının araba deneyimlerini iyileştirmek adına Alexa güncellemesi yayınlamaya hazırlanıyor.

Ford, güncellemeyi bu sene içerisinde yayınlamayı planlıyor. Şirket, güncellemeyi ilk olarak Kanada’daki araçlar için yayınlayacak. Ford, daha sonrasında güncellemenin yayınlandığı ülke sayısını artırmayı planlıyor.

Güncellemenin içeriği oldukça kapsamlı diyebiliriz. Güncellemeyle birlikte Ford kullanıcıları Alexa’dan hava durumunu öğrenebilecek, müzikleri kontrol edebilecek ve yol tarifi alabilecekler. Bunlar tabii ki asistanın en temel özellikleri. Ford, bunlar dışında Alexa ile birlikte birkaç özellik daha geliştirmeyi planlıyor.

Bazı Ford modellerinde Alexa kendi uygulaması üzerinden kullanılabiliyor. Ancak Ford, yapacağı güncelleme ile birlikte Alexa’yı aracın sistemine entegre edecek. Ford kullanıcıları böylece Alexa’yı daha stabil ve kapsamlı kullanacaklar.

Ford sahipleri Alexa’yı ilk 3 yıl ücretsiz olarak kullanabilecekler. Kullanıcılar diğer yıllarda Alexa’yı kullanabilmek için abone olmak zorunda olacaklar.

Mustang Mach-E
Mustang Mach-E

Ford, bu yıl içerisinde Alexa güncellemesinin dışında bir yenilik daha getirmeyi planlıyor. Yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar araçlarının dokunmatik ekranlarında çizim yapabilecekler. Hatta iddialara göre Ford, bu çizimlerin sosyal medyada paylaşılmasına olanak sağlayacak bir teknoloji üzerinde de çalışıyor.

Şirket, OTA ile yayınlayacağı bazı güncellemeleri ücretli olarak sunmayı planlıyor. Özellikle büyük yenilikler içeren güncellemelerin ücretli olacağı tahmin ediliyor. Kullanıcılar bu duruma biraz tepki gösterebilir.

Ancak şirketler OTA sayesinde araçların güncel kalmasını sağlıyorlar. Bu sayede de araçlarda ortaya çıkan arızalar biraz da olsa azalmış oluyor. O yüzden Ford’un bazı güncellemeleri parayla satmak istemesi oldukça normal.

OTA Nedir?

OTA yani over the air, üretici şirketlerin cihazlarına getirdikleri güncellemeleri bir şebeke üzerinden hızlıca dağıttıkları bir teknolojidir. Bu teknoloji genellikle mobil cihazlarda kullanılıyor. Ancak son yıllarda araçlardaki ekran kullanımının artmasıyla otomobil üreticileri de OTA teknolojisini kullanmaya başladı.

OTA teknolojisini en iyi kullanan araba üreticilerinin başında Tesla geliyor. Tesla, araçlarına getirdiği güncellemeleri OTA sayesinde hızlıca kullanıcılarına dağıtabiliyor.

Araçların güncel kalmasını ve kullanıcıların güncellemelere hızlıca ulaşmasını sağlayan OTA teknolojisini önümüzdeki yıllarda birçok araba üreticisi kullanacaktır.

Sizce Ford araçlarına OTA desteği gelmesi araçların satışlarını etkileyecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.