Fitbit Uyku Kalitesini Artıracak Özellikler Geliştiriyor!

Akıllı bileklikler ve saatler günümüzde son derece popüler. Bu cihazlar oldukça fazla sayıda kullanıcıya sahip. Son iddialara göre bu cihazların en önemli örneklerinden bazılarını kullanıcılarla buluşturan Fitbit, uyku kalitesini arttıracak özellikler geliştiriyor.

Aslında Fitbit, 2017 yılından bu yana uyku takibi özelliğini sunuyor. Ancak sunulan özellikler yalnızca cihazın dahili sensörleri ile sınırlı kalıyor. Bu sensörler de kalp ritmi ve uyku saatlerini ölçebiliyor.

9to5Google‘ın haberine göre son yayınlanan Fitbit sürümünde yer alan bilgiler uyku kalitesini artıracak yeni özelliklere işaret ediyor.

Uygulamanın son sürümünün dosyalarında uyku esnasındaki horlamaları ve çevre gürültülerini algılayan bir sisteme rastlanıyor.

Fitbit uyku kalitesini artırmayı hedefliyor
Fitbit’in Yeni Uyku Takibi Özellikleri

Bu özelliklerin her ikisi cihaz üzerinde bulunan dahili mikrofonların desteği ile gerçekleşiyor. Horlama esnasında mikrofon üzerinden kaydedilen ses düzeyi ve zaman, uygulama üzerinde bir veri olarak sunuluyor.

Ancak bu veriler sayesinde tıbbi bir veri elde etmek mümkün değil. Sadece bazı yeme alışkanlıkları ve yorgunluk gibi etmenlerin horlamanın sebebi olup olmadığı hakkında bir fikir verecektir.

Ayrıca bir diğer özellik olan çevre gürültüsü algılama oldukça dikkat çekiyor. Bu sayede uyku süreniz boyunca ortamda bulunan ses seviyelerini oldukça detaylı bir şekilde dB biriminde görüntüleyebilirsiniz.

Ancak cihaz her iki yeni özellikte de dahili mikrofonu kullanıyor. Yani bu özellikleri kesintisiz bir şekilde kullanmak için saatinizin şarjını %40 seviyelerinin üstünde tutmanız sağlıklı veriler için oldukça önemli.

Paylaşılan habere göre uyku kalitesini artıracak bu güncellemeler şu an hazır durumda. Aynı zamanda kullanıcılar ile en kısa sürede buluşturulacağı da belirtiliyor.

Bu güncelleme ile birlikte kullanıcıların vereceği geri bildirim oldukça önemli. Şirket bu bildirimler doğrultusunda özelliği daha da geliştirmek için fırsat kazanacaktır.

Google Fitbit’i Satın Almıştı

Google, 2019 yılında Fitbit’i satın aldı. Bu satın alma ile oldukça popüler olan şirket daha fazla dikkat çekmeye başladı.

2007 yılında ABD’de kurulan Fitbit birçok veriyi takip edebilen bileklik ve saatleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca, profesyonel olarak spor yapan ve sağlık verilerine ihtiyaç duyan kişiler için oldukça önemli bir seçenek.

Google’ın, Fitbit’i satın almasından sonra ortaklığın ne gibi geliştirmelere yol açacağı merak konusuydu. Öyle ki gelecekte Fitbit uygulamalarının Google’ın akıllı saat yazılımı Wear OS’le entegre edilmesi beklentiler arasında.

Fitbit ürünleri ülkemizde de satışta. Fiyat olarak bazı rakiplerinden biraz daha yüksek ücretli olsa da tercih eden kullanıcılar mevcut.

Peki siz Fitbit’in yeni uyku takibi geliştirmeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz Fitbit ürünlerini kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.