Fitbit Akıllı Yüzük Patenti ile Gündeme Geldi!

Fitbit, geliştirdiği giyilebilir teknoloji cihazları ile birçok kullanıcının beğenisini toplamakta. Şimdi ise Fitbit, akıllı yüzük ile birlikte kan oksijen değeri gibi verileri takip etmeyi mümkün hale getirecek.

Öncelikle akıllı yüzüğe dair detayların bir patent ile ortaya çıktığını belirtelim. Ancak patentte görülen bilgilere göre tıbbi düzeyde doğru verileri elde etmek yüzük ile mümkün olacak. Aynı zamanda bu akıllı yüzüğün içereceği NFC teknolojisi ile ödeme gibi işlemleri bile gerçekleştirmenin mümkün olma ihtimali var.

Yurtdışında bu konuda Fitbit’in rakip olacağı şirket ise Oura. Oura geliştirdiği akıllı yüzükler ile bu konuda oldukça iyi bir cihaz sunmakta.

Techradar ve Wareable‘nin ulaştığı raporlar, akıllı yüzük hakkında bazı detayları sunmakta. Rapora göre yüzükte bulunan sensörler kanda bulunan oksijen ve basınç seviyesini takip edecek.

Fitbit-Akilli-Yuzuk
Fitbir geliştirdiği akıllı yüzük ile kandaki basınç ve oksijen seviyelerini takip edecek.

Kan oksijen basıncı ve seviyesini ölçen giyilebilir cihazlar, yansıyan ışık teknolojisini kullanmakta. Ancak Fitbit’in akıllı yüzüğünde cildin alt tabakasına da ulaşan farklı bir ışın teknolojisi yer alacak.

Bu teknoloji verilerin doğruluğuna doğrudan etki etmekte. Aynı zamanda yüzüğün kullanacağı teknoloji ile dışarıdan ışığın görünmesi oldukça zor.

Fitbit’in sunabileceği bu teknoloji, giyilebilir teknoloji cihazlar için oldukça önemli bir seçenek sunmakta. Kullanıcılar, bu cihazlar ile birlikte oldukça güvenli bir şekilde sağlık verilerini takip ediyor.

Fitbit’in bu alanda rekabet edebilmesi için ise fiyat, verilerin doğruluğu gibi konulara oldukça önem vermesi gerekli.

Tüm elimizdeki bilgilere rağmen şu an için akıllı yüzüğün sadece bir patent olduğunu belirtelim. Bu akıllı yüzüğün gelecekte gelip gelmeyeceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Fitbit ve Google

Fitbit’in oldukça fazla kullanıcı tarafından kullanıldığını ve bu alanda dikkat çektiği bir gerçek. Bu başarının ardından 2019 yılında duyurulan Google tarafından satın alma gerçekleşti.

Fitbit sunduğu yazılım ve cihazlar ile birlikte Google çatısı altında gelişmeye devam etmekte. Ancak son gerçekleşen Google I/O etkinliğinde bu satın almanın Google Wear tarafında esintileri beklentiler arasındaydı.

Google sadece Samsung ile yapılan iş birliğini duyurdu. Ancak yakın zamanda gelen birkaç bilgi Fitbit tarafında sunulan bazı özelliklerin Google Wear için de sunulacağı yönünde.

Kullanıcılar tarafından oldukça benimsenen bu teknoloji yalnızca teknolojik bir yenilik olarak görülmemekte. Hatta, giyilebilir teknoloji cihazları ile birlikte kurtulan kişilerin haberlerine de birçok kez şahit olduk. Aynı zamanda artan veri doğruluğu ile tıbbi takip gerçekleştirmek bile mümkün hale geldi.

Sizler Fitbit akıllı yüzük hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.