FIFA 22 Sadece Tek Bilgisayarda Kullanılabilecek!

FIFA 22, PC sürümünü oynamak isteyenler için biraz üzücü bir haberle geliyor. Çünkü FIFA 22 sadece tek bir bilgisayarda kullanılabilecek!

FIFA 22 PC kullanıcıları için kötü haberler vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde FIFA 22’nin Xbox Series X ve PlayStation 5 sürümlerine gelen bir çok özelliğin PC sürümünde geçerli olmayacağı haberi yayıldı.

Hatta geçtiğimiz günlerde yayınladıkları video ile HyperMotion teknolojisini de duyurdular. Fakat bu teknolojinin bilgisayarlara gelmeyeceğini de eklediler. Bu haberimizi okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Hal böyle olunca PC kullanıcıları yeteri kadar üzülmüştü. Fakat EA düşene bir tekme daha attı ve oyunun PC versiyonunu satın alanların sadece tek bir bilgisayara kurabileceklerini Steam’e “not olarak” düştü.

Bu şekilde ifade etmemizin sebebi resmi bir açıklamanın yapılmaması. Oyunu satın almak isteyenler Steam üzerinde böyle bir notla karşılaştılar:

FIFA 22 pc 2- teknolojiorg (2)
Aktivasyon bir makine ile sınırlıdır.

Nasıl Engel Oluyorlar?

Peki bu ne demek oluyor? Örneğin iki adet bilgisayarınız var; birisi masaüstü, birisi dizüstü. Şehir dışına gideceksiniz ve giderken oyunlarınızı da yanınıza almak istiyorsunuz. Nasıl olsa Steam hesabınız mevcut, oradan indirebilirsiniz.

Fakat EA bu konuda karşınıza bir engel çıkartıyor. Daha önceden masaüstü bilgisayarınıza yüklediğiniz FIFA 22’yi dizüstü bilgisayara yükleyemiyorsunuz. İşte sorun tam olarak bu! Oyunu satın alıyorsunuz ama size tam erişim verilmiyor.

Bu tür DRM (Digital Rights Management) kilitlemeleri genel olarak anakart bilgilerinizi alır ve o anakartı sisteme kaydettikten sonra farklı bir anakart olan bilgisayarda oynamanıza engel olur. Yani olur da bilgisayarınızı yükseltmek ister veya anakartınızı değiştirirseniz oyunu tekrar satın almak zorunda kalırsınız.

Burada ülkemizdeki oyuncuları sevindirecek bir durum mevcut. Şu an için Steam’de Türkiye’den oyunu satın alacaklar için böyle bir uyarı mevcut değil. Fakat yarın ne olacağını bilemeyiz.

Eğer ki FIFA 22 PC’de tek bilgisayarda oynanabilecekse o zaman PC tarafında satışlarda azalacağı tahmin ediliyor. Hem bu, hem de diğer geliştirmelerin gelmemesi oyuncuların canını sıkacak gibi gözüküyor.

Aslında DRM teknolojisi uzun zamandır oyun firmaları tarafından kullanılıyor. Amaç korsan oyunların önüne geçebilmek. Fakat FIFA 22’de karşımıza çıkan bu durum korsan oyunların önüne geçilmesinden çok oyunu satın alanların haklarını engellemek oluyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi henüz Türkiye tarafında böyle bir uygulama söz konusu değil. Zaten oyun fiyatları bu kadar yüksek durumdayken ülkemizde aktif olması durumunda satın alımlarda ciddi bir azalma mutlaka yaşanacaktır.

Bu konudaki görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!