Facebook’tan iOS 14 Adımı: “Bedava Kalmasına Yardım Et”

Geçtiğimiz dönemde oldukça büyük yankı uyandıran Apple’ın yeni App Tracking Transparency politikası karşısında adımlar atılıyor. Instagram ve Facebook’tan, yeni iOS 14 güncellemesi ile gelen bu politikaya karşı çok ilginç bir hamle geldi.

Şirket, en başından beri bu politikaya karşı bir tutum sergiliyor. Bu nedeni çok basit; Apple’ın yeni uygulaması, veriler konusunda kullanıcıları daha söz sahibi bir konuma getiriyor. Kullanıcılar, sadece istedikleri uygulamalar ile verilerini paylaşabiliyorlar.

Özellikle kullanıcıların aramalarına ve benzeri verilerine göre reklam göstermeyi sağlayan IDFA verileri bir nevi işlevsiz hale geliyor. Bu nedenle kullanıcılar için oldukça önemli bir güncelleme olduğunu belirtelim.

Facebook’un bu konuya karşı tutum sergilemesi de en önemli gelir kaynaklarından biri olan verilerin artık kullanıcı tercihine bırakılması. Kullanıcılar kendi verilerini paylaşmak istemezse şirketin bu veriler ile kazandığı para yok olacak.

“Facebook ve Instagram’ı Ücretsiz Tutmaya Yardımcı Olun”

Facebook’tan ve Instagram’dan yeni iOS 14 güncellemesi için gelen ilginç adım kendini tam olarak burada gösteriyor. Şirket, iOS 14.X sürümü kullanan kullanıcılarına oldukça ilginç bir bildirim gönderiyor.

Şirketin gönderdiği bildirimde yer alan metin şu şekilde:

iOS’in bu versiyonu, reklam deneyiminizi geliştirebilmek için topladığımız bu cihazdaki bazı verileri takip etmemiz konusunda izin almamızı istiyor.

Aktiviteleriniz hakkında diğer uygulamalardan ve sitelerden öğrendiğimiz bilgileri şunlar için kullanıyoruz:

Size daha kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak,
Facebook’u/Instagram’ı ücretsiz tutmamızı sağlamak,
Müşterilerine ulaşmak için reklamlara bel bağlayan işletmeleri desteklemek.

https://twitter.com/ashk4n/status/1388270878870310912?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1388270878870310912%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2F2021%2F5%2F2%2F22415824%2Ffacebook-instagram-notice-ios-apps-free-privacy-tracking

Şirket tarafından gösterilen sebepler arasında özellikle ikinci madde oldukça büyük yankı uyandırıyor. Facebook ve Instagram’ı ücretsiz tutmak için kullanıcıların verilerini paylaşmasını isteyen şirket tepkilere maruz kalıyor. Kullanıcıları bu adımı korkutma amaçlı ya da tehdit içerikli olarak yorumluyor.

Şirketin milyonlarca kullanıcıya sahip platformları ücretli bir hale getirmesi son derece ilginç bir hamle olabilir. Ancak, bu hamleyle birlikte oldukça fazla kullanıcı kaybetmesi muhtemel. Bu nedenle Facebook tarafından atılan ilk adımın bu olmayacağı tahmin ediliyor.

Reklam gelirleri bu platformlar için son derece önemli bir yer tutuyor. Özellikle Instagram gibi tamamen görsele dayalı platformlardaki reklamların şirkete sağladığı kazanç milyarları buluyor.

Şirketin, Facebook ana sayfasında yer alan “Ücretsiz ve her zaman ücretsiz kalacak” ibaresini 2019 yılında kaldırdığını da belirtelim.

LinkedIn bu konuda çok daha farklı bir yol izlemişti. Şirket, en başından itibaren IDFA verilerini toplamayacağını açıklamıştı. Ancak Facebook, mücadeleyi bırakmayacak gibi gözüküyor.

Peki siz Instagram ve Facebook’tan gelen bu iOS 14 hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket bu uygulamaları ücretsiz hale getirir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.