Facebook ve Ray-Ban Ortaklığıyla Bir Akıllı Gözlük Geliyor

Teknoloji devi Facebook, çeşitli alanlarda teknolojik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bilindiği gibi şirket, son zamanlarda sanal gerçeklik konusunda ciddi çalışmalar sürdürüyor. Hatta geçtiğimiz yıl, Facebook ve Ray-Ban ortaklığıyla bir akıllı gözlük geliştirileceği ortaya çıkmıştı.

Bilindiği üzere şirket, bir süredir akıllı gözlük ve bileklik gibi konularda çalışıyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Facebook, bu konularda adım atarak bazı gelişmeleri takipçileri ile paylaşmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yaptığı yeni bir açıklamayla şimdi ise Ray-Ban ile ortak olarak geliştirilecek akıllı gözlükten bahsetti.

Facebook, VR ve AR Hakkında Çalışmaya Devam Edecek

Şirket, son zamanlarda VR ve AR hakkında birçok çalışma yürütüyor. Sızdırılan ve şirket tarafından paylaşılan çalışmalar, teknolojinin geleceği için oldukça umut verici bilgiler içeriyor.

Mark Zuckerberg tarafından yakın zamanda Ray-Ban ile ortaklaşa bir gözlük geliştirileceği doğrulandı. Araştırmacılar bu gözlükte; aramaları cevaplayabilme, arama bilgilerini görebilme ve hatta canlı yayın yapabilme gibi özelliklerin bulunacağını söylüyorlar. Facebook ve Ray-Ban tarafından ise gözlükle alakalı detaylı bilgiler henüz paylaşılmadı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene Facebook Reality Labs yöneticilerinden Hugo Barra, geliştirdikleri bir gözlüğün 2021 yılında piyasaya çıkacağını açıklamıştı. Ancak Facebook tarafından bugüne kadar Barra tarafından paylaşılan gönderi dışında herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Fakat şirket CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı yeni bir açıklamayla gözlük üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Barra’nın paylaştığı bilginin Zuckerberg tarafından doğrulanması, Facebook Reality Labs takipçilerini heyecanlandırdı. Zuckerberg yaptığı açıklamada, sanal gerçeklik gözlüklerinin AR çalışmaları için önemli olduğunu belirtti.

Bu yüzden geliştirilecek olan sanal gerçeklik gözlüğü, Facebook’un AR çalışmalarına hız kazandırabilir. Hatta Zuckerberg, VR ve AR teknolojilerinin birleştirilerek farklı bir sosyal platform oluşturulabileceğini söyledi.

Konunun takipçileri, şimdi ise Facebook ve Ray-Ban cephesinden gözlükle alakalı detaylı bilgilerin paylaşılmasını bekliyorlar. Gözlüğün 2021 yılında satışa çıkması planlandığı göz önünde bulundurulduğunda gözlükle alakalı detaylar yakın zamanda açıklanacağı düşünülüyor.

Bunun dışında Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalar, Facebook’un VR ve AR üzerinde çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor. Bu durum da teknolojinin gelişmesi için oldukça önemli.

Çünkü Facebook, sağlık alanından günlük yaşamın kolaylaştırılmasına kadar birçok alanda VR ve AR çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu yüzden de şirketin bu alanlardaki çalışmalarını geliştirmesi, kullanıcıların gelecekteki yaşam kalitelerini artıracaktır.

Sizler Facebook ve Ray-Ban ortaklığıyla ortaya çıkacak sanal gerçeklik gözlüğü hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.