Facebook Sesli Yayın Özelliğini Kullanıma Sundu!

Özellikle pandemiyle birlikte sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça arttı. İnsanlar, son zamanlarda ise sesli yayın uygulamalarına ilgi göstermeye başladılar. Clubhouse bu platformların başında geliyor. Clubhouse’un piyasaya çıkmasından sonra birçok platform sesli yayın özelliği geliştirmeye başladı. Facebook, bugünden itibaren sesli yayın özelliğini kullanıma sunarak bu platformların arasına katıldı.

Bilindiği üzere Twitter, geçtiğimiz aylarda sesli yayın özelliğini kullanıma sundu. Birçok insan, bu özelliğe yoğun ilgi gösterdi. Facebook da bunun üzerine daha fazla gecikmeden sesli yayın özelliğini yakın bir zaman önce tanıtmıştı. Şirket, şimdi ise özelliği kullanıma sundu.

Facebook Özelliği Geliştirmeye Devam Edecek

Sosyal medya kullanıcıları, son aylarda sesli yayınlara çok yoğun ilgi gösteriyorlar. İnsanların rahatça her konuda sohbet edebilmeleri, bu özelliği ön plana çıkartıyor. Sosyal medya platformları da daha çok kullanıcı toplayabilmek adına sesli yayın özelliklerini sürekli geliştiriyorlar.

Facebook tarafından geliştirilen sesli yayın özelliği Clubhouse sistemine oldukça benziyor. Kullanıcılar, sohbet odaları açabilecekler ve diğer insanlar da bu odalara katılabilecekler. Ayrıca oda sahipleri, diledikleri kişileri odaya davet edebilecekler.

Odalar herhangi bir konuda olabilecek. Facebook bu konuda kullanıcılarına herhangi bir kısıtlama yapmayacak. Tabii ki bu konuların topluluk kurallarına aykırı olmaması gerekiyor.

Ayrıca yayına katılan kullanıcılar, Facebook kurallarına uymak zorunda olacaklar. Oda sahipleri, kurallara uymayan katılımcıları Facebook’a bildirebilecekler.

Facebook Podcast
Görsel Kaynağı: Facebook

Facebook, şimdilik sadece ABD’de doğrulanmış hesabı olan kişilerin oda açmasına izin verecek. Fakat şirket, önümüzdeki günlerde daha çok kişinin oda açmasına izin verecektir. Bunun dışında tüm Facebook katılımcıları, bugünden itibaren açılan yayınlara katılabilecekler.

Şirket, sesli yayın sisteminin ilgi çekmesi için iki tane dikkat çeken özellik tanıttı. Bunlardan birisi gruplarda yayın açma imkanı. Facebook grupları günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılabiliyor. Şirket, grup içinde direkt yayın açılmasına olanak sağlayacak.

Bir diğer özellik ise podcastlerle ilgili oldu. Son zamanlarda podcastler de en az sesli yayınlar kadar ilgi görüyorlar. Şirket, bu yüzden yaptığı güncelleme ile artık Facebook’ta gezinirken podcast dinlemenin de mümkün olduğunu duyurdu.

Facebook da diğer şirketler gibi sesli yayın özelliğine gelecekte birçok özellik ekleyeceğini belirtiyor. Facebook, günümüzde her ne kadar popülerliğini kaybetmeye başlasa da hala çok fazla kullanıcı sayısına sahip. Bu yüzden geliştirilen sesli yayın özelliğini birçok kişi kullanacaktır.

Sizler Facebook sesli yayın özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook bu konuda başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.