Facebook Messenger Uygulamasına Yeni Özellikler Ekledi

Facebook, Messenger uygulaması için yeni özellikler geliştirdi. Messenger yeni hızlı yanıt çubuğu ve yeni sohbet temalarıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ayrıca satış yapanlar ve ürün satın alanlar için yeni QR kodlu ödeme bağlantıları mevcut.

Yeni Messenger Temaları

Bu temalardan birincisi, “Drivers Licence” teklisiyle müzik dünyasına büyük bir giriş yapan ABD’li şarkıcı Olivia Rodrigo’nun hayranları için hazırlanmış. Bu tema şarkıcının yeni çıkan albümü Sour’un tanıtım afişlerini ve müziğini barındırıyor.

Ayrıca bu temayı seçen kullanıcılar Rodrigo’nun çalışmasıyla hazırlanan imzası niteliğindeki eğlenceli yüz çıkartmalarını da kullanabilirler. 

Bir başka tema ise, dünyaca ünlü aksiyon türündeki Hızlı ve Öfkeli serisinin 20. yıl dönümünden öğeler barındırıyor. 2001’de başlayan seri Hızlı ve Öfkeli, sokak yarışı ve silahlı soygunları konu alıyor.

Son olarak üçüncü tema ise, doğa severlerin ilgisini çekmeyi planlıyor. Dünya okyanuslarını sanal olarak keşfetmeyi sağlayacak olan “Dünya Okyanuslar Günü” teması da kullanıcılara sunuluyor.

Facebook kullanıcıları, Messenger’dan bu yeni temalara sohbet ayarlarının altındaki “Tema” butonundan erişebilir ve istedikleri temayı seçebilirler.

Hızlı Yanıt Çubuğu

Yeni hızlı yanıt çubuğu ise, Messenger kullanıcılarının arkadaşları tarafından paylaşılan medya içeriğine daha hızlı yanıt vermesini kolaylaştırmak için tasarlanıyor.

Oldukça kullanışlı bu özellik sayesinde görsel mesajlara yanıt vermek kolay hale geliyor. Paylaşılan görselin hemen altında bir ileti çubuğu yer alıyor.

Bu, ana sohbete geri dönmek zorunda kalmadan hızlıca mesaj cevaplama şansı tanıyor. Diğer mesajlaşma uygulamalarından da önümüzdeki günlerde benzer bir gelişme görmemiz mümkün.

Facebook-Messenger-Uygulamasina-Yeni-Ozellikler-QR-Kod

Yeni QR Kod Özelliği

Messenger’a eklenen son özellik ise QR kodlar oluyor. Kullanıcıların ‘Facebook Pay’ ile para gönderip ya da talep etmelerine olanak sağlayan bu kodlar, ödeme bağlantıları özelliğini oluşturuyor.

Artık kullanıcılar, Facebook Pay seçeneği altındaki Messenger ayarlarında ödeme bağlantısına erişebiliyor. Aynı zamanda, kullanıcının kendi profiline ait QR koduna görüntülemesi de mümkün.

Bu kodlar hızlı para aktarımı ve ödeme için oldukça kullanışlı olacaktır. Fakat bu QR kodları ve ödeme bağlantıları özelliği şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsıyor.

Oldukça kullanışlı olsa da ABD dışındaki Messenger kullanıcıları bu yeni özelliği kullanamıyor. Türkiye’de bu özelliğin ne zaman kullanılacağı hakkında henüz bir bilgi de mevcut değil.

Yeni temalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, QR kod ve hızlı yanıt çubuğu işlevsel olacak mı? Facebook Messenger uygulamasına gelen yeni özellikler ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.