Facebook Messenger Sahtekarları Yapay Zeka ile Buluyor

Sosyal Medya ve Teknoloji devi Facebook ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Bu sefer Facebook Messenger uygulamasındaki sahtekar ve dolandırıcıları tespit etmek için yeni bir özellik ile karşımızdalar. Bu yeni özellik makine öğrenimini kullanarak mesajlarınızı okumadan şüpheli aktivitelerinizi belirleyebiliyor. Şüpheli davranışı yakaladığında, konuşmanın üst kısmında bir uyarı yolluyor. Bu uyarı ise kullanıcıların sahtekar hesapları engellemesine ya da göz ardı etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca potansiyel dolandırıcılıklardan nasıl kaçınılacağı hakkında tüyolar da veriyor.

Facebook messenger sahtekar uyarısı
Facebook sahtekarları Yapay Zeka kullanarak tespit ediyor.

Facebook, bu yapay zekanın mesajların kendisine bakmasına gerek olmadığını belirtiyor. Geliştirdikleri yöntemde yapay zeka mesajları okumak yerine, çeşitli sinyalleri inceleyerek karar veriyor. Örnek olarak, çok kısa bir zamanda çok sayıda arkadaşlık isteği atmak bu sinyallerin arasında yer alıyor.

Sistem sadece Facebook Messenger uçtan uca şifreleme gerçekleştirdiğinde çalışıyor. Facebook’da mesaj güvenlik birimi şefi olan Jay Sullivan: “Bu güvenlik özelliğini uçtan uca şifrelemeyle çalışması için tasarladık. İnsanlar arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle mesajlarının dinlenmeden ya da gözetlemeden güvenli bir şekilde iletişim kurabilmeli.” diyerek, yeni geliştirdikleri özelliğin kullanıcıların verilerine saygılı olacağının mesajını veriyor.

Facebook’un güvenlik stratejisi

Facebook yeni özelliğin işaretlediği şüpheli hesapları otomatik olarak bloklamayı seçmiyor. Bunun yerine, kullanıcılarının kendi edindiği bilgilere göre karar vermesi konusunda teşvik ediyor.

Bu yaklaşım, Facebook’un şimdilerde korona-virüs ile ilgili yanlış bilgilerle etkileşime geçen kullanıcılara yolladığı uyarılarla benzer nitelikte.

Family Online Safety Institute CEO’su Stephen Balkam, bu stratejiyi onayladığını belirtiyor ve “İnsanların daha akıllıca kararlar alabilmeleri ve online platformda etkileşime geçtikleri kişiler hakkında daha eleştirel şekilde düşünebilmelerine olanak sağlayan bir dili kullanmak önemli. Özellikle daha küçük kullanıcıların güvenlik kaygıları çerçevesinde geliştirilen bu özelliğin düşünceli bir yaklaşım olmasından dolayı ayrıca mutluyuz.” diye de belirtiyor.

Facebook bu yeni özelliği Mart ayında Android’de uygulamaya başladı. Gelecek haftalarda iOS’a da ekleyecek olan sistem bakalım zaman içerisinde kullanıcılardan ne gibi geri dönüşler alacak.

Bu yeni özellik hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce 18 yaş altı kullanıcılar için faydalı bir uygulama olacak mı? Messenger Kids uygulamasından sonra bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.

“Facebook Messenger Sahtekarları Yapay Zeka ile Buluyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.