Facebook İşletmelere Yardım Paketi Sunuyor

Facebook, COVID-19 nedeniyle zorlanan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yardım paketi programı sunuyor. Geçtiğimiz aylarda başlatmış olduğu hibe programının Türkiye etabını da harekete geçiriyor. Internet devi Facebook, bu program dahilinde 30’dan fazla ülkede bulunan 30 bin KOBİ’ye 100 milyon dolar yardımda bulunma sözü veriyor.

Bu yıl hayatı oldukça zorlaştıran COVID-19 salgını ister istemez işletmeleri de etkiledi. Facebook, bu etkilere yardımcı olmak için işletmelere yardım paketi oluşturdu. Bu yardım paketi kapsamında, ülkemizdeki KOBİ’lere 7 milyon dolarlık bir yardım gelmesi bekleniyor. Dünyaca ünlü dev şirket, bu zorlu dönem sonunda KOBİ’lerin ayağa kalkması ve yaşadıkları zorlukları atlatması için oluşturduğu bu hibe programında desteklerin nakit ve reklam kredisi olarak sağlanacağını bildiriyor.

Hibe programının bazı başvuru koşulları da bulunuyor. Sadece kar amacı güden işletmeler bu programa başvuru yapabiliyor. Bunun haricinde başvuru yapacak işletmelerin, 2 ile 50 arasında personel çalıştırması ve 1 yıldan uzun bir süredir faaliyet göstermesi gerekiyor. Bir başka koşul ise, COVID-19 krizinden etkilenmiş ve bu sebeple zorluklar yaşamış olmak olarak belirtiliyor. En önemli koşul olarak ise, başvuru yapabilecek işletmelerin İstanbul’da bulunması şartı göze çarpıyor.

Bu programa başvurmak için aranmayan şaşırtıcı bir şart da bulunuyor. Başvuru yapacak işletmelerin Facebook, Instagram ya da WhatsApp hesapları olması şartı aranmıyor.

Hibe programı projesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Deloitte ile Facebook işbirliği yapıyor. Hibeyi kazanan işletmeleri belirlemek için ise, TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu temsilcilerinden oluşan bir jüri kurulacak.

Programın yardım edebileceği bazı farklı yönlerden de bahsediliyor. Bunlara örnek olarak, iş gücünün korunması, daha fazla müşteriyle bağlantı kurma, işletmenin topluluğunu destekleme ve kiraya destek olma gibi maddi yardımlar gösteriliyor.

Resim: Facebook

Programa başvuru 17 Ağustos itibariyle yani bugün başlıyor. Son başvuru tarihi ise 26 Ağustos olarak belirleniyor.

Facebook, İşletmelere Yardım Paketi Hakkında Konuştu

Konuyla ilgili Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Türkiye’de bulunan küçük işletmelerin sorunlarını dinlediğini ve işletmelerin yarısından çoğunun nakit akışı konusunda bir sıkıntı yaşamayı beklediğini belirtti. Ayrıca, “Facebook ile Öne Çıkın” ve “Sınırları Aşan KOBİ’ler” gibi eğitimlerin bir sanal versiyonunu başlattıklarını da ifade etti.

Bir başka icraat olarak ise, TOBB ortaklığıyla hayata geçirdikleri Pazaryeri Destekleri projesinden bahseden Matraş, işletmelere yardımcı olmak için kendilerini geliştireceklerini de ekledi. Bu proje ile Türkiye’nin önde gelen pazar yerlerine, COVID-19 sürecinde gördükleri zararı düşürebilmek ve e-ticareti yaygınlaştırmak amacıyla destek olunuyor.

Facebook, bu ve bunun benzeri olanakların duyurulduğu, Facebook İstasyon adlı topluluk merkezini “dijitale ilgi duyanların, öğrencilerin, girişimcilerin, işletmelerin, toplulukların, gazetecilerin ve STK’ların bir araya gelmesi, öğrenmesi, becerilerini geliştirmesi ve deneyimlerini paylaşması” için kurduklarını söylüyor. Bu topluluk merkezinin açılmasında işbirlikçi olan diğer kurumlar ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği olarak belirtiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.