Facebook Linux Çalışmalarını Bir Kez Daha Hızlandırıyor

Facebook Linux çalışmalarını bir kez daha hızlandırıyor. Sosyal medya devi Facebook, The Linux Foundation‘ın platin üyesi oldu. Facebook, açık kaynak yazılımı için uzun süredir devam ettirdiği desteğini en büyük Linux organizasyon organına kaydolarak sürdürdü.

Sosyal medya ağı Facebook, The Linux Foundation’a platin üye olarak katıldığını açıkladı. Bu da yazılım platformunun geleceğini şekillendirmede lider bir rol oynayacağını anlamına geliyor. Linux Foundation, eğitim ve farkındalık çalışmaları aracılığıyla açık kaynaklı ekosistemlerin yayılmasını teşvik etmeyi hedefliyor. İddia ettiklerine göre, şu anda halihazırda 16 milyar dolarlık bir projeye liderlik ediyorlar.

Facebook Linux Çalışmalarını Bir Kez Daha Hızlandırıyor.

Facebook Linux

Haberi duyan Linux Foundation bloğu, bu durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Açık kaynak yoluyla bilgi işlemi yeniden şekillendirme çabalarından, dünya çapında İnternet bağlantılarını artırmaya yönelik çalışmalara kadar Facebook’un açık inovasyonda lider olduğunu belirtti. Ayrıca, “Belki de bugün her zamankinden daha önemli olan Facebook’un teknolojiye erişimi demokratikleştirmeye odaklanması, hem bireyler hem de işletmeler için fırsatları ve skalayı artırıyor.” ifadelerini kullandı. Facebook, hem Linux hem de diğer açık kaynaklı yazılım platformlarına sıkı bir güven duydu.

Facebook Linux Çalışmalarını Bir Kez Daha Hızlandırıyor.

Açık Hesaplama Projesi ve React JavaScript kitaplığı gibi açık kaynaklı projelere katkıda bulunmada da önemli bir rol oynadı.

Ayrıca büyük açık kaynak projelerine de hâlihazırda sahip. Bunların arasında sahte videoları tespit etmek amacıyla Deepfake Detection Challenge ve koronavirüsün yayılması gibi insani sorunları çözmek için kullanılan Data for Good yer alıyor. Ek olarak Telecom Infra Project (Telekom İnfra Projesi) ile beraber çalışarak yetersiz hizmet alan nüfuslara güvenilir İnterneti yaymayı amaçlayan çalışmaları da mevcut. Kısa süre önce şirket, Windows 10 Linux sistemleri için popüler PyTorch açık kaynak makine öğrenimi kitaplığının kontrolünü Microsoft’a bıraktı.

Bu da geliştiricilerin Python destekli makine öğrenimi araçlarından yararlanmasına olanak tanıdı. Geliştiricilerin AI öğrenme modellerini oluşturmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra başka katkılarda da bulundu. Facebook tarafından bir yıl sonra açık kaynak olmadan önce 2017’de başlatılan PyTorch, dil çevirisi gibi kullanım örnekleriyle birçok Facebook hizmetinde merkezi bir rol oynadı. Facebook Linux çalışmalarını bir kez daha hızlandırıyor başlığını kullanmamız da bu önceki çalışmaları da hesaba katmamızdan kaynaklanıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.