Facebook Donald Trump ile ilgili Beklenen Açıklamayı Yaptı

Facebook Donald Trump için yasaklama kararı almıştı. Hesapları askıya alınan Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Donald Trump, için yasaklılık süresinin ne kadar olacağı belli oldu. 2 yıl olarak açıklanan süre, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını kapsıyor.

Yakın zamanda Amerika’da gerçekleşen ABD kongre binası baskını oldukça büyük bir gündem olmuştu. Trump bu olaylar hakkında yaptığı paylaşımlarla Facebook tarafından süresiz olarak yasaklanmıştı. Ancak geçen ay Facebook gözetim kurulu bu süresiz cezayı eleştirdi.

Facebook, yapılan paylaşımların ‘Topluluk kurallarının ciddi bir ihlali” olduğuna karar verdi. Trump ise bu askıya almanın kendisine oy veren kişilere hakaret olduğunu söyledi.

Facebook bir süre önce siyasiler için oldukça geniş bir ihlal kontrolü yapmaya başlamıştı. Bunun sebebi ise yazılan tüm paylaşımların bir haber niteliği taşıması.

Bu ihlal kontrolleri ile hedef, yanlış ya da asılsız paylaşımların toplulukta yer almasını engellemek.

Trump’ın cezasına gelecek olursak, bu süre şu an için 2 yıl. Facebook küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Trump’ın 2 yıllık süresi ilk yasaklandığı 7 Ocak’tan itibaren başlayacak.

Ayrıca açıklamada, durumun ciddiyeti göz önünde alındığında yapılan paylaşımların Facebook kurallarını ileri derecede ihlal ettiği ve bunun ceza gerektirdiği de net bir şekilde vurgulanıyor.

Clegg, açıklamasının devamında ceza bitişinden sonraki dönemde ihlal olması durumunda daha katı cezalar verilebileceğini de belirtti.

facebook donald trump
Donald Trump

Trump Aldığı Yasaklar ve Kapatılan Siteler ile Gündemde!

Tüm bu olayların gölgesinde gerçekleşen seçimleri Donald Trump kaybetti. ABD için bir sonraki seçim yılı ise 2024.

Facebook’un verdiği cezaların bitiş tarihi de seçimlerin öncesine denk geliyor. Bu da demek oluyor ki Trump, bir sonraki seçimlerden önce hesaplarının erişimini geri alacak.

Ayrıca Donald Trump, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ü hedef alarak bir açıklama da yaptı. Açıklamada “Beyaz Saray’a tekrar döndüğümde eskisi gibi olmayacak. Ortak yapılan akşam yemeklerinin sonra erdi.” dedi.

Donald Trump’ın henüz bu haftanın başında kendisine ait olan websitesi de kapatıldı. Ayrıca birçok kez Twitter hesabından attığı paylaşımlar engellenerek görüntülenemedi.

Tüm bunlara ek olarak Beyaz Saray’da yaşanan olayların sosyal medya yankıları Facebook ve Twitter ile sınırlı kalmadı.

YouTube, Snapchat, Twitch ve daha birçok sosyal medya platformu da Trump’ın hesaplarını askıya aldı. Facebook haricindeki platformlarda askıya alınan hesapların ne zaman erişebilir hale geleceği ise belirsiz.

Sizler yaşanan gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sosyal medya platformlarının içerik kurallarının kişi fark etmeksizin uygulaması sizce nasıl bir durum? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.